Jakub Niemojewski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jakub Niemojewski
Narození1532
Úmrtí1584 (ve věku 51–52 let) nebo 1586 (ve věku 53–54 let)
Alma materKrálovecká univerzita
Povoláníteolog
Nábož. vyznáníkalvinismus
RodNiemojewští
PříbuzníJan Niemojewski (sourozenec)
Funkceposlanec Sejmu Polsko-litevské unie
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jakub Niemojewski, hrabě Szeliga (také Niemoyewski, Nyemoyewski), (15321584), byl polským evangelickým teologem kalvínské orientace, poslanec Sejmu, polemik, řečník, spisovatel, organizátor protestantismu v Polsku.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Niemojewští patřili k tradičním polským šlechtickým rodinám, jeho otec byl právníkem a soudcem v Inowrocławi ve Velkopolsku. Byl mladším bratrem teologa a právníka Jana Niemojewskiho. Ve své době získal kvalitní vzdělání nejdříve na univerzitě Albertina ve východopruském Královci a poté na věhlasném luteránském učení ve Wittenbergu, kde přednášel i Lutherův spolupracovník Philipp Melanchthon. Přesto se později přiklonil k radikálnější protestantské verzi, a to ke kalvinismu. Patřil k hlavním organizátorům evangelické církevní správy a také protestantského školství na Kujawách (území mezi Vislou a Notecí). Niemojewski měl blízko i k českým bratřím, také byl poslancem polského Sejmu v době panování krále Zikmunda Augusta, kdy polskou i celoevropskou ožehavou otázkou bylo hledání formální tolerance mezi jednotlivými religiemi. Patřil k významným poslancům i v době po vymření Jagellonců do konce vlády sedmihradského knížete a polského krále Štěpána Báthoryho.

Byl velmi plodným pisatelem i sněmovním polemikem. Jeho zásluhy jsou jak na poli rozvoje protestantismu v Rzeczpospolitě, tak i v politice (konfederační jednání o unii mezi Polským královstvím a Litevským velkovévodstvím). Typickou ukázkou jeho spisovatelské činnosti je právě práce „Diatribe. Albo Collácya przyjacielska z X. Jesuitámi Poznáńskiemi, o przednieysze roznice wiáry Krześciáńskiey czásu tego“ z roku 1578, která reaguje na vzájemné třenice mezi katolíky (především tehdy velmi dynamickými jezuity, kteří přišli do Polska v roce 1565) a protestanty v Polsku. Významné diskuse vedl s katolickým duchovním, jezuitou, teologem a rektorem akademie ve Vilnu Jakubem Wujkiem. Jeho cílem bylo, aby v Rzeczpospolitě byla v praxi provedena a obecně akceptována rovnost křesťanských konfesí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]