Jakub Hořčický z Tepence

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jakub Hořčický z Tepence
Rytina od Jana Jiřího Balzera

Jakub Hořčický z Tepence, latinsky Jacobus Sinapius (15751622) byl český farmakolog, lékař a alchymista, osobní lékař císaře Rudolfa II. Je jedním z možných původců Voynichova rukopisu.

Narodil se v Českém Krumlově v chudé rodině, tamtéž vystudoval jezuitský seminář. V roce 1598 začal studovat v Klementinu filozofii a chemii. Bohatství mu vynesl destilát, zvaný Aqua Sinapis. V roce 1600 se stal administrátorem nové jezuitské koleje v Jindřichově Hradci. Císař Rudolf II. ho v roce 1607 jmenoval svým osobním lékařem. V roce 1608 byl povýšen do šlechtického stavu s přídomkem „de Tepenec“. Byl horlivým katolíkem, na podporu katolické víry také napsal také knihu. Později se stal správcem zámku v Mělníku, ale udělal si mnoho nepřátel mezi protestanty. Při povstání byl také protestanty uvězněn, v roce 1620 ale zase propuštěn. Zemřel v roce 1622 při pádu z koně.[1]

Na první straně Voynichova rukopisu byl rozeznán dnes již smazaný podpis „Jacobj à Tepenece“, existuje ale otázka, zda byl Hořčický autorem rukopisu, nebo jen jeho vlastníkem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.voynich.nu/curricula.html