Jahodka indická

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Jahodka indická

alternativní popis obrázku chybí
Jahodka indická (Duchesnea indica)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: růžotvaré (Rosales)
Čeleď: růžovité (Rosaceae)
Rod: jahodka (Duchesnea)
Binomické jméno
Duchesnea indica
(Andrews) Focke
Synonyma
  • Fragaria indica
  • Potentilla indica [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jahodka indická (Duchesnea indica) je ozdobná, půdopokryvná rostlina která se svými listy, plody i způsobem růstu podobá jahodníku obecnému (lesní jahodě), její plody jsou však zcela bez typické vůně i chuti. Botanicky je řazena do nově vytvořeného rodu jahodka, dříve bývala považována za součást rodu jahodník nebo mochna.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tento rod pochází z jižní a jihovýchodní Asie kde rostl od Indie přes Čínu až po Japonsko, dnes však vyrůstá téměř po celém světě. Do Evropy byla jahodka dovezena koncem 18. století a jako okrasná rostlina pěstovaná v závěsech nebo k lemování zahradních chodníčku. Dnes je používána jako půdopokryvná rostlina jejíž listy za mírné zimy zůstávají stále zelené a snáší i občasné pošlapání. Ze zahrad se semeny zanáší do volné přírody kde ji vyhovuje spíše stinné, vlhčí stanoviště.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Rostlina je vytrvaláchlupatými plazivými lodyhami 20 až 50 cm dlouhými které mají schopnost v uzlinách zakořenit a tak vytvořit novou rostlinu. Lodyžní listy jsou dlouze řapíkaté a trojčetné, jejich zubaté, obvejčité lístky mají krátké řapíčky.

Pětičetné květy vyrůstají na dlouhých stopkáchpaždí listů. Nápadný pravidelný kalich má plátky trojúhelníkovitého tvaru a kalíšek vejčité plátky rozeklané do 3 až 5 zubů. Korunu tvoří podlouhle vejčité plátky zlatožluté barvy. V květu je 20 až 30 tyčinekprašníky a hodně pestíkůbliznami. Kvete od května do října.

Plody jsou nažky umístěné na povrchu kulovitého nebo stlačeného rumělkově červeného souplodí (jahody) které mívá v průměru až 1,5 cm. Jahodka indická se rozmnožuje jak šlahouny tak i semeny která roznáší rozličný hmyz nebo ptáci po konzumaci.

Toxicita[editovat | editovat zdroj]

Přestože se jahodka svými listy, způsoben růstu i barvou souplodí podobá jahodníku, zásadně se od něho odlišuje nedobrou chutí jahody; lze je ale bez újmy na zdraví konzumovat.[2][3][4][5] Je zde ovšem riziko alergické reakce.[6]

Toxikologické informační středisko u plodů uvádí „téměř nejedovaté plody – nebezpečná může být dávka nad 20 plodů (bobulí, semen) po větším požitém množství se podává se aktivní uhlí nebývá nutná hospitalizace (jen u mimořádně citlivých osob při závažných příznacích), u zdravých jedinců se objevují nanejvýš zažívací potíže[7]

Použití[editovat | editovat zdroj]

Pěstovány jsou od počátku 19. století jako okrasné rostliny v zahradách, v mnoha lokalitách pěstování rostliny zplaněly a v 21. století je někdy rod označován jako invazívně se šířící.[8]

Druh je v 21. století široce používán jako trvalka okrasná květem a především plody. Intenzivně se rozrůstá do okolí, je vhodnou pokryvnou rostlinou (živý mulč), ale v kompozici (například ve skalce) utlačuje slabší nízké druhy trvalek.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Duchesnea indica (Jahodka indická) [online]. BioLib.cz, [cit. 2013-07-20]. Dostupné online.  
  2. a b HOUSKA, Jindřich. BOTANY.cz: Jahodka indická [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 14.07.2007, [cit. 2013-07-20]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b AtlasRostlin.cz: Jahodka indická [online]. Tiscali media, a.s., Praha, [cit. 2013-07-20]. Dostupné online. (česky) 
  4. Flora of China: Duchesnea indica [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2013-07-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. Prairie Wildflowers of Illinois: Duchesnea indica [online]. Illinois Wildflowers, John Hilty, USA, [cit. 2013-07-20]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. FDA Poisonous Plant Database [online]. [cit. 2015-05-17]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. Toxikologické informační středisko Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice
  8. UHER, Jiří. Rod Duchesnea a jeho uplatnění v zahradách. [online]. Zahradnictví, [cit. 2015-05-17]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]