Jaeger-LeCoultre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaeger-LeCoultre
Vypracovaný Tourbillon hodinek Jaeger-LeCoultre
Vypracovaný Tourbillon hodinek Jaeger-LeCoultre
Základní údaje
Právní forma Aktiengesellschaft
Datum založení 1833
Adresa sídla Le Sentier, Švýcarsko
Charakteristika firmy
Produkty náramkové hodinky
Mateřská společnost Richemont International SA
Majitel Richemont International SA
Identifikátory
Oficiální web jaegerlecoultre.com
ISIN CH0012731458
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jaeger-LeCoultre je švýcarská hodinářska firma patřící do konzernu Richemont. Sídlo firmy je v Le Chenit.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zakladatelem firmy, která vyrábí hodinky, je Antoine LeCoultre (18031881). Začal se zajímat o práci s kovem a ve třiceti letech založil firmu na výrobu ozubených ústrojí pro hodinky. Začínal se svým bratrem v kuchyni, pak pracovali ve zvláštní místnosti v domě, později otevřeli vlastní dílnu. V roce 1860 firma zaměstnávala 100 lidí. Nyní[kdy?] jich zaměstnává 600.

Do hodinek musí hodináři vměstnat až 300 součástek. Některé součástky nejsou ani viditelné pouhým okem. První vzniknou první prototypy, podle nichž se dalších několik měsíců sestrojují speciální zařízení na měření součástek. Většina hodinek se sestavuje 18 měsíců, některé složitější mechanismy i pět let. Součástky, které nejsou viditelné pouhým okem, jsou vyráběny pod velkými lupami. Hodinář potřebuje dobré oči, pevnou ruku a trpělivost. Firma se může chlubit hodinkami, které mají dva ciferníky – na lícním běží čas majitele hodinek, na rubu je čas jeho partnera, který zrovna žije v jiném časovém pásmu. Po otočení majitel ví, zda může svému partnerovi zavolat, nebo by ho měl nechat spát, protože je právě půlnoc. Další specialitou jsou hodinky, které jsou vybavené věčným kalendářem, který ukazuje den, měsíc, rok a fáze Měsíce, a všechno je naprogramováno na 122 let dopředu.

Firma se může chlubit i nejtitěrnějším mechanismem na světě. Lidé si oblíbili ručně vyráběné hodinky, které dlouho vydrží, mohou se dědit a mají o ně zájem sběratelé. Hodinky firma vyváží do Německa, Japonska, Itálie a Francie i do USA. Cena hodinek se běžně vyšplhá od 60 tisíc do 3,5 milionu korun. Nejdražší hodinky se prodávají až po domluvě na ceně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jaeger-LeCoultre na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Alex Capus: Patriarchen: Zehn Portraits, Albrecht Knaus-Verlag, München 2006. ISBN 3-8135-0273-2

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]