Jaderná baterie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jaderná baterie, neboli nukleární baterie do notebooku nebo telefonu, která vydrží do konce jeho životnosti, je stále v nedohlednu.Tato baterie může napájet například senzory a měřící zařízení v těžko přístupných místech. Jaderné baterie nejsou principiálně ničím novým. Již před padesáti lety byly nukleární baterie využity pro napájení kardiostimulátorů (přístroj využívající se k léčbě poruch srdečního rytmu).  Nukleární baterie téměř vymizely kvůli vzniku levnější, efektivnější a bezpečnější lithium-iontové baterie.

Složení a využití[editovat | editovat zdroj]

Tato baterie se skládá z platiny, oxidu titaničitého a skla. Baterie se používají v kosmu, pod vodou a na jiných odlehlých místech, kde je potřebná dlouhá životnost baterií. 

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jihokorejci vyrobili první prototyp baterie na jadernou energii v roce 2013. 

„Isotope-Solid-State Hybrid Battery“ je založen na radioizotopu [Nikl -63, poločas rozpadu 100 let], ke kterému je přidána polovodičová ovládací deska.[1] 

Prodej[editovat | editovat zdroj]

Společnost CityLabs uvedla do prodeje baterii NanoTritium. Ta k tvorbě elektrického napětí využívá rozpadu radioaktivního prvku. Na rozdíl od jaderných elektráren ale nevzniká při tomto procesu teplo, takže baterie nepotřebuje chlazení a vejde se na špičku prstu. Tato baterie stojí 3 500 až 4 500 dolarů, to je zhruba 100 000,- Kč.[2]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Diamantovo-nukleární baterie mají dodávat energii celých 5730 let. Také jde o jedno z možných využití radioaktivního odpadu.

Výsledná baterie není o nic víc radioaktivní než třeba banán, a to i díky vybranému uhlíku 14. Ten má vydávat záření, jež je velice snadno absorbováno pevnými materiály, takže uvnitř diamantu nepředstavuje žádné nebezpečí. Nevýhodou těchto baterií je jejich nízký výkon.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hybrid.cz: Vědci vymysleli jadernou baterii, která vydrží 29 let
  2. iDnes: První nukleární baterie jsou v prodeji (2012)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]