Jadeitit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jadeitit
Leštěná sekera v muzeu v Toulouse
Leštěná sekera v muzeu v Toulouse
Zařazení metamorfovaná hornina
Hlavní minerály podle mateřské horniny
Textura jemnozrnná
Barva(y) šedá, zelená, bílá

Jadeitit je dynamicky vznikající metamorfovaná hornina vynikající jemnou zrnitostí a proměnlivou, nejčastěji zelenou, šedou, bílou či růžovou barvou. Jedná se o kompaktní a celistvou, velmi tvrdou horninu tvořenou křemičitany sodíku a hliníku ze skupiny pyroxenů.

Barvy[editovat | editovat zdroj]

Čistý jadeitit má bílou barvu. Zbarvené odrůdy jsou však mnohem hojnější. Jadeitit mívá, pokud je průsvitný a zajímavě zbarvený, klenotnickou hodnotu. Nejžádanější jsou velmi vzácné šeříkově růžové odrůdy a smaragdově zelené a modrozelené jadeitity (typy kingfischer, quetztal, imperial). Zelená barva je způsobena přítomností železa a chromu.

Složení[editovat | editovat zdroj]

Jadeitit je tvořen sítí propletených, vláknitých krystalů jadeitu a tím dostává velmi pevnou mikroskopickou stavbu. Ta vzniká rekrystalizací v hloubkách 15 - 30 km a při poměrně nízké teplotě.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Jadeitit vzniká v subdukčních zónách spolu s čedičem přeměňujícím se na modrou břidlici, který obsahuje modrý amfibol (glaukofán) a lawsonit či epidot. Minerál jadeit byl rozpoznán v roce 1863 francouzským chemikem Augustinem Damourem, který analyzoval umělecký předmět o němž si myslel, že je tvořen nefritem.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Jadeitit sestává většinou převážně pouze z pyroxenového minerálu jadeitu a je těžen jako zdroj tohoto dekoračního kamene a drahokamu. Místy výskytu a těžby jsou Myanmar, Guatemala, Japonsko, Kazachstán a Pacifické pobřežní pásmo na západě Severní Ameriky.

Na Britských ostrovech bylo nalezeno více než 100 čepelí seker z jadeititu, jenž byl těžen v neolitu v severní Itálii.[1][2] Vzhledem k náročnosti opracování tohoto materiálu se soudí, že všechny čepele tohoto typu nebyly užívány jako nástroj, ale reprezentují formu měny nebo byly předmětem směnného obchodu, či výměny darů.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jadeite axe [online]. British Museum [cit. 2017-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Jadeite axe-head [online]. Wiltshire Museum [cit. 2017-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Barker, Graeme(1999). Companion encyclopedia of archaeology. New York: Routledge, 378. ISBN 0-415-21329-0.