Jacques E. Brandenberger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jacques E. Brandenberger
Narození 19. října 1872
Curych
Úmrtí 13. července 1954 (ve věku 81 let)
Curych
Alma mater Bernská univerzita
Ocenění Medaile Elliotta Cressona
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jacques Edwin Brandenberger (19. října 1872, Curych13. července 1954, Curych) byl švýcarský chemik a textilní inženýr, který v roce 1908 vynalezl celofán.

Život[editovat | editovat zdroj]

Jacques E. Brandenberger se narodil v Curychu. Studoval chemii na filosofické fakultě Univerzity v Bernu, v necelých 22 letech promoval summa cum laude. V té době byl nejmladším promovaným chemikem ve Švýcarsku.

Poté odešel do Francie, kde pracoval jako expert na textilní barvy v Normandii a Remiremontu ve Vosges.[1] Od roku 1904 pracoval pro firmu Blanchisserie et Teinturerie de Thaon[2]

V roce 1908, po letech výzkumů, vyvinul první stroj k výrobě celofánu z celulózy. V roce 1917 převzala patent jím o tři roky dříve založená firma „La Cellophane S.A.“ v Bezons v departementu Val-d'Oise. Značku „Cellophane“ vzniklou z francouzských slov cellulose a diaphane (průhledný)[3] zastupoval od roku 1923 na americkém trhu joint venture Du Pont a La Cellophane S.A.

Do 50. let 20. století získal Brandenberger řadu patentů na výrobní postupy i použití průsvitných fólií. Protože ale jeho první patent na použití xantogenátu k výrobě fólií ve dvacátých letech vypršel, vyráběla celofán celosvětově řada chemických firem.

Franklinův institut ve Filadelfii v roce 1937 Brandenbergera ocenil medailí Elliotta Cressona. Jacques Brandenberger byl v roce 2006 uveden do National Inventors Hall of Fame.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jacques E. Brandenberger na německé Wikipedii.

  1. http://books.google.com/books?id=6Is_rosCeKUC&pg=PA166&lpg=PA166
  2. http://books.google.com/books?id=4hjcAAAAMAAJ&q=jacques+brandenberger&dq=jacques+brandenberger&lr=&hl=de&cd=16
  3. http://inventors.about.com/od/cstartinventions/a/Cellophane.htm
  4. http://www.invent.org/Hall_Of_Fame/253.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]