Jacob van Campen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jacob van Campen
Jacob van Campen.jpg
Narození2. února 1596
Haarlem
Úmrtí13. září 1657
Amersfoort, Nizozemsko
Povoláníarchitekt
Hnutímanýrismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Palác Noordeinde, Amsterdam
Mauritshuis, Haag

Jacob van Campen (2. února 1596 Haarlem, Nizozemsko13. září 1657 Amersfoort, Nizozemsko) byl nizozemský barokní umělec a architekt.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v bohaté rodině v Haarlemu a mládí strávil v rodném městě. Jelikož byl ze vznešené rodiny a mohl nakládat se svým časem jak chtěl, začal se věnovat malířství jako svému koníčku. V roce 1614 se stal členem Cechu svatého Lukáše a studoval malířství u Franse de Grebbera (z tohoto období se zachovalo mnoho jeho maleb). Asi v letech 16161624 žil v Itálii. Po návratu do Nizozemska se začal věnovat architektuře, v níž použil výpůjčky od architektů jako Andrea Palladio, Vincenzo Scamozzi a také využil vliv Marca Vitruvia Pollia. A je to také hlavně on, kdo je zodpovědný za obnovu neoklasického stylu v nizozemské barokní architektuře – kombinaci domácího, nizozemského zděného stylu s Vitruvianovými principy.

Van Campen a jeho přítel Constantijn Huygens navrhli nový dům pro hugenoty. Po Van Campenově smrti jeho práce silně ovlivnila knížete Jana Mořice Nassavsko-Siegenského, designéra zahrad v Kleve, a kurfiřta Fridricha Viléma I. Braniborského.

Díla[editovat | editovat zdroj]

První známá van Campenova budova je Coymansův dům z roku 1625 v Amsterdamu. V 30. letech 17. století van Campen a Pieter Post navrhli Mauritshuis v Haagu (palác, který je dnes domovem Královské obrazové galerie), a sám van Campen postavil také první nizozemské divadlo – amsterdamský Stadsschouwburg. Kolem roku 1645 van Campen navrhl kostel Nieuwe Kerk v Haarlemu, který byl ovlivněn tvorbou anglického architekta Christophera Wrena. Jeho nejznámější prací je pravděpodobně velká městská radnice v Amsterdamu (začátek stavby v roce 1648), dnešní Královský palác na náměstí Dam.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jacob van Campen na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Huisken, Jacobiho, Koen Ottenheym and Gary Schwartz: Jacob van Campen. Het klassieke ideaal in de Gouden Eeuw. Amsterdam, 1995.
  • Mak, G.: Het stadspaleis. De Geschiedenis van het Paleis op de Dam. Amsterdam, 1997.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]