Jack a stonek fazole

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jack a stonek fazole
Původní název Jack and the Beanstalk: The Real Story
Délka 2 x 90 min
Námět Brian Henson, James V. Hart
Scénář Brian Henson, James V. Hart, Bill Barretta
Režie Brian Henson
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Matthew Modine
Vanessa Redgrave
Mia Sara
Hudba Rupert Gregson-Williams
Kamera John Fenner
Střih Victoria Boydell, Tracy Granger
Výroba a distribuce
Premiéra 2001
Studio Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ3067892
Jack a stonek fazole na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jack a stonek fazole (anglicky: Jack and the Beanstalk: The Real Story) je americký dvojdílný film z roku 2001 režírovaný Brianem Hensonem. Vypráví pokračování příběhu o Jackovi a kouzelné fazoli ve 20. století.

Děj 1. části[editovat | editovat zdroj]

Podnikatel Jack Robinson je šéf rodinné firmy, který se rozhodne, že postaví ve městě kasíno. Obyvatelé města jsou ale proti, a proti stavbě demonstrují. Jacka sužují noční můry, ve kterých se mu zdá, že ho honí obři. Kromě stavebnictví se Jackova firma zabývá také vývojem a šlechtěním. Na jedné ze schůzí Jackovi společnosti mu jeden z jeho vědců ukáže a předá semena právě vyšlechtěné odolné rostliny.

Při výkopu základů kasína je nalezena v zemi velká kost a vzápětí další. Ze všech nalezených kostí se podaří složit kostru obra. Když se Jack podivuje nad tím, kdo to tak mohl být, osloví ho Ondine s tím, že to byl její přítel a chce se s ním sejít. Ondine po něm chce, aby se sešel s hraběnkou Wilhelminou, jejíž portréty visí v Jackově domě a která je Jackova vzdálená teta. Ta mu vypráví příběh o Jackovi, jeho předkovi, který kdysi výměnou za krávu dostal pět kouzelných fazolí. Jeho matka mu v hněvu vyhodila tyto fazole z okna. Do rána fazole vyrostly a sahaly až do nebe. Jack, protože byl zvědavý, po nich vyšplhal nahoru, kde objevil zemi, ve které vládl krutý obr Hromotřas, který vlastnil kouzelnou husu Galagu snášející zlatá vejce. Jack mu jednoho dne husu ukradl a vrátil se s ní po stonku fazole domů. Protože ho obr pronásledoval, Jack podťal stonek fazole, obr spadl na zem a zemřel. Jackova rodina od té doby žila v hojnosti, ale jejich rodinu od té doby provázela kletba. Jack Robinson se dozvěděl, že už je 15. Jackem a že i všechny jeho předky provázely stejné noční můry, věštících jeho blízkou smrt (i otec Jacka Robinsona zemřel mladý). Teta Wilhelmina mu také řekla, že aby zrušil kletbu, musí zjistit, co se tehdy stalo, a dala mu poslední kouzelnou fazoli. Jack Robinson fazoli zasadí v lese. Do rána fazole vyroste, a on po ní začne šplhat.

Děj 2. části[editovat | editovat zdroj]

Jack Robinson vyšplhá až do oblak, kde je okamžitě zatčen. Během zatýkání se rozpadne stonek fazole. Jack je zavřen do vězení, kde čeká na soud. Ve vězení je chladno a Jack tam do země zasadí semínka odolné rostliny, které vzklíčí a vyrostou. Jack se od Ondine dozvídá, že v království v nebi plyne čas pomaleji, než na zemi.

Při soudu, kterého se účastní i syn obra Hromotřase, se Jack dozví, že Hromotřas vůbec nebyl zlý a že zlatá vejce snášená husou Galagou jsou důležitou součástí rovnováhy zemi v nebi a bez nich hrozí její záhuba. Napravit to může buď vrácení husy Galagy nebo smrt Jacka, který husu ukradl, nebo jeho potomků. Jack je opět zavřen do vězení. Ondine se snaźí vymyslet, jak by mohla Jackovi pomoct. Při dalším soudu Ondine pomůže Jackovi vrátit se domů. V útěku jim pomůže i Hromotřasův syn. Na zemi si Ondine s Jackem spočítají, kolik mají času, než je doženou obři. Jack také zjistí, že stonek fazole, po kterém vyšplhal do nebe, se nezničil sám od sebe, ale že ho někdo podťal. Také si spočítá, že díky tomu, že v království v nebi plyne čas pomaleji, byl pryč přes rok.

Protože Jack neví, kde má husu hledat, navštíví opět tetu Wilheminu, od které se dozví, že Jack nebyl tím, kdo zabil obra Hromotřase, protože když obr spadl, jenom se poranil, ale byl stále naživu. Tím, kdo zabil Hromotřase, byla teta Wilhelmina, která je ve skutečnosti matkou prvního Jacka. Za to, že obra zabila, ji stihl trest, že se stala nesmrtelnou a musela vidět umírat svoje potomky. Také Jackovi poradí, ať se na to, odkud se bere bohatství Robinsonů, zeptá důvěrníka a přítele svého otce, který působí v Jackově firmě.

Přítel jeho otce mu vypráví, že o huse ví. Na žádost Jacka, že by se husa měla vrátit, se mu vysměje a chce se Jacka zbavit. Jackovi dojde, že to byl on, kdo podťal stonek kouzelné fazole, protože je hamižný a chtěl se Jacka zbavit. Jackovi se nakonec podaří kouzelnou husu Galagu získat. Právě včas, když se objeví obři. Přítel Jackova otce se snaží obry zabít, ale marně. Jack jim vrátí husu a obři s Ondine se vrací do království v nebi.

Přítel Jackova otce skončí v léčebně, protože trpí utkvělou představou, že viděl obry. Jack čeká, jestli ještě někdy uvidí Ondine, do které se zamiloval. Nakonec se jí dočká.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Matthew Modine Jack Robinson
Vanessa Redgrave hraběnka Wilhelmina, Matriarch/vypravěč
Mia Sara Ondine
Daryl Hannah Thespee
Jon Voight Siggy (Sigfried Mannheim)
Richard Attenborough Magog
James Corden Bran
Julia McKenzie Jackova matka
Rachel Shelley
Brian Henson
Jonathan Hyde
Freddie Highmore
Honor Blackman Jules
JJ Feild mladý Jack
Bill Barretta Thunderdell
Jim Carter Odin
Anton Lesser Vidas Merlinis
Nicholas Beveney Cernos

Další tvůrci filmu[editovat | editovat zdroj]

  • kostýmy: Ann Hollowood
  • koordinátor kaskadérů: Paul Jennings

Odkazy[editovat | editovat zdroj]