Přeskočit na obsah

Jabloňový hřbet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jabloňový hřbet
Pohoří na mapě Sibiře
Pohoří na mapě Sibiře

Nejvyšší bod1706 m n. m. (Kontalakskij Golec)
Délka650 km

Sousední
jednotky
Stanové pohoří
Vitimská plošina
Cagan-Churtej

SvětadílAsie
StátRuskoRusko Rusko
Horninyžula
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jabloňový hřbet[1] (rusky Я́блоновый хребе́т, burjatsky Яаблан дабаан) je pohoří v ruském Zabajkalsku. Táhne se v délce přes 650 kilometrů od údolí Chiloku severovýchodním směrem až k hornímu toku Oljokmy, kde na něj navazuje Stanové pohoří. Maximální šířka hřbetu činí 80 km. Nejvyšší horou je Kontalakskij Golec, která má 1706 metrů nad mořem.[2] Horský hřeben tvoří rozvodí mezi Pacifikem a Severním ledovým oceánem, pramení zde přítoky Amuru, Leny a Jeniseje.[3] Hory tvoří východní hranici Burjatska, na jejich úpatí leží města Ulan-Ude a Čita.

Hory pocházejí z období paleozoika a jsou tvořeny převážně žulou, břidlicí a pískovcem, rostou zde modříny, borovice a jedle, ve výškách nad 1400 metrů převládá tundra. Těží se cín a hnědé uhlí.

Oblast prozkoumal v 18. století Peter Simon Pallas. Název pohoří nepochází od jabloní, které tu nerostou, ale z burjatského výrazu jabacha („jít“), podle množství průsmyků, které domorodcům umožňovaly cestovat přes hory.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BERÁNEK, Tomáš, et al. Index českých exonym: standardizované podoby, varianty = List of Czech exonyms: standardized forms, variants. 2., rozš. a aktualiz. vyd. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2011. 133 s. (Geografické názvoslovné seznamy OSN - ČR). ISBN 978-80-86918-64-8. S. 37, 112. Standardizované jméno: Jabloňový hřbet. 
  2. Малая энциклопедия Забайкалья
  3. [1] Archivováno 21. 11. 2015 na Wayback Machine. Cайт инвестиционных и туристических ресурсов г. Читы

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]