Jānis Pujats

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jānis Pujats
Jānis Pujats 2011.jpg
Narození 14. listopadu 1930 (89 let)
Pujati
Alma mater Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ20564739
Ocenění Řád tří hvězd
komandérský kříž s hvězdou Řádu za zásluhy Polské republiky
Funkce katolický arcibiskup (1991–2010)
katolický biskup (od 1991)
kardinál (od 2001)
kardinál in pectore
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Coat of arms of Jānis Pujats.svg

Jānis kardinál Pujats (* 14. listopadu 1930, Nautrēni v kraji Rēzekne, Lotyšsko) je lotyšský římskokatolický kardinál a emeritní arcibiskup Rižské arcidiecéze.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jānis Pujats studoval katolickou teologii a filozofii. V roce 1951 byl vysvěcen na kněze. Poté sloužil jako kněz v několika farnostech v Rize a vyučoval v katolicko-teologickém semináři dějiny a liturgii. Významně se podílel na liturgických reformách po druhém vatikánském koncilu.

V letech 1979 až 1984 působil jako generální vikář v Rize. Na politický nátlak odstoupil a stal se obyčejným duchovním. 8. května 1991 byl zvolen arcibiskupem Rigy. Biskupské svěcení provedl Francesco Colasuonno 1. června téhož roku. Jan Pavel II. ho jmenoval in pectore 1998 kardinálem a v roce 2011 mu byl přidělen titulární kostel Santa Silvia.

Jako arcibiskup Rigy byl také metropolitou zbylých tří lotyšských diecézí. Po dovršení kanonického věku přijal 19. června 2010 Benedikt XVI. jeho odstoupení z funkce.

Kardinál je znám pro své odsuzující výroky o homosexualiě, kterou hodnotí jako "absolutně zkažené sexuální chování" a "nepřirozenou formu prostituce".[1] V rozhovoru s polskými novináři pak homosexualitu charakterizoval jako "získanou závislost srovnatelnou s narkomanií, alkoholismem a nikotinismem" a o snahách homosexuálů prohlásil, že "vykazují určité shodné znaky se stalinským režimem."[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jānis Pujats na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]