Přeskočit na obsah

Jürgen Moltmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jürgen Moltmann
Osobní údaje
Datum narození8. dubna 1926
Místo narozeníHamburk
Datum úmrtí3. června 2024 (ve věku 98 let)
Místo úmrtíTübingen
ChoťElisabeth Moltmann-Wendel (1952–2016)
Povoláníteolog a vysokoškolský učitel
Alma materUniverzita v Göttingenu
Významné díloTheology of Hope
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1198680
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ1742826
Řády a oceněníŘád za zásluhy Bádenska-Württemberska
Grawemeyer Award
Cena Ernsta Blocha
honorary doctor of Alexandru Ioan Cuza University
čestný doktorát Univerzity v St Andrews
… více na Wikidatech
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jürgen Moltmann (8. dubna 1926 – 3. června 2024) byl německý reformovaný teolog, profesor systematické teologie na univerzitě v Tübingenu. K jeho knihám patří Teologie naděje, Ukřižovaný Bůh, Bůh ve stvoření a další práce o systematické teologii.[1]

Moltmann byl manželem Elisabeth Moltmann-Wendelové, významné feministické teoložky. Svou vlastní teologii popsal jako rozpracování teologických děl Karla Bartha, zejména Církevní dogmatiky, a své vlastní dílo označil za postbarthovské. Obdržel čestné doktoráty řady institucí, například Dukeovy univerzity (1973), Lovaňské univerzity v Belgii (1995), Alexandru Ioan Cuza University v Rumunsku (1996), Křesťanské univerzity Chung Yuan na Tchaj-wanu (2002), Nikaragujské evangelické univerzity (2002) a Univerzity v Pretorii v Jižní Africe (2017). V letech 1984–85 přednesl prestižní řadu přednášek Gifford Lectures a v roce 2000 získal Grawemeyerovu cenu za náboženství Univerzity v Louisvillu a Louisvillského presbyteriánského teologického semináře.

Moltmann vytvořil formu teologie osvobození založenou na myšlence, že Bůh trpí s lidstvem a zároveň slibuje lidstvu lepší budoucnost prostřednictvím naděje ve vzkříšení; označoval ji jako „teologii naděje“. Velká část Moltmannovy práce spočívá v rozvíjení důsledků těchto myšlenek pro různé oblasti teologie. K tomu patří zejména rozvinutí takzvaného sociálního trinitářství.[2] Moltmannovy dvě nejznámější knihy jsou Teologie naděje a Ukřižovaný Bůh. K Moltmannovým žákům patřil Miroslav Volf.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jürgen Moltmann na anglické Wikipedii.

  1. Jürgen Moltmann’s Systematic Contributions (and Original Trinity) | The PostBarthian. postbarthian.com [online]. 2018-08-12 [cit. 2024-06-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ethics of Hope, by Jürgen Moltmann. The Christian Century [online]. [cit. 2024-06-04]. Dostupné online. (anglicky)