Jómští vikingové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Jómští vikingové nebo také jómsvikingové byla pravděpodobně družina vikinských žoldáků či banditů z 10. a 11. století, vyznávající severské bohy jako byli Ódin a Thor. Ačkoliv byli zapřisáhlí pohané, bojovali pro každého pána, který jim byl schopen zaplatit, a příležitostně bojovali i po boku křesťanských panovníků. Podle norských ság (především podle Jómsvíkinga saga, ságy krále Olafa Tryggvassona a příběhů z Flateyjarbóku) se jejich pevnost Jomsborg nacházela na jižním pobřeží Baltského moře, ale přesná poloha je předmětem sporu současných historiků a archeologů. Většina z nich ji lokalizuje na vrch Silderberg severně od města Wolin na stejnojmenném ostrově.[1][2][3] Jomsborg je ztotožňován s názvy „Jumne“, „Julin“ a „Vineta“, vyskytujícími se v dánských a německých pramenech.[3]

Legenda o jómských vikinzích se objevuje v některých islandských ságách ze 12. a 13. století. Samotná jejich existence je předmětem diskuze v historických kruzích, hlavně kvůli nedostatku primárních zdrojů. Nedochovaly se žádné soudobé zdroje zmiňující jména jómští vikingové a Jomsborg, ale existují tři soudobé runové kameny a několik soudobých lausavís, které se zmiňují o jedné z jejich bitev.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. JONES, Gwyn. A History of the Vikings. USA : Oxford Univ. Press, 2001. 552 s. ISBN 978-0192801340. (anglicky) 
  2. KUNKEL, O.; WILDE, K. A.. Jumne, 'Vineta', Jomsborg, Julin: Wollin. Stettin : [s.n.], 1941.  
  3. a b HOOPS, Johannes; JANKUHN, Herbert; BECK, Heinrich. Reallexikon der germanischen Altertumskunde Band 16. 2. vyd. [s.l.] : Walter de Gruyter, 2000. ISBN 3-11-016782-4.