Jánský vrch (Krkonoše)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jánský vrch
Jánský vrch z východu
Jánský vrch z východu

Vrchol 924 m n. m.
Poloha
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Krkonoše / Krkonošské rozsochy / Žalský hřbet
Souřadnice
Jánský vrch
Jánský vrch
Povodí Labe, Jizera
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jánský vrch (německy Johannesberg) je vrchol v České republice ležící v Krkonoších[1].

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Vrch se nachází v celku Krkonoše, podcelku Krkonošské rozsochy a okrsku Žalský hřbet[2].

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Jánský vrch je jediným z vrcholů Žalského hřbetu, který nepřesahuje nadmořskou výšku 1000 metrů. Nachází se asi 1,5 km severovýchodně nad obcí Benecko, asi 6 kilometrů jihozápadně od Špindlerova Mlýna, asi 6,5 km severozápadně od Vrchlabí a asi 8,5 km severovýchodně od Jilemnice. V rámci Žalského hřbetu jej od na severu sousedícího vrcholu Šeřína odděluje poměrně výrazné sedlo Rovinka, od jižněji položeného Zadního Žalého naopak sedlo velmi mělké. Západní a východní svah vykazují značné převýšení a prudkost. Pouze na severozápadě vrchu se nachází asi 1 km dlouhý výběžek a proto je zde svah zpočátku mírný. Vrch se nachází na území Krkonošského národního parku.

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Jánský vrch se společně s celým Žalským hřbetem nachází na rozvodí Labe a Jizery. Potoky stékající z východního svahu jsou přímo levými přítoky Labe, potoky ze západního svahu se vlévají do Jizerky, která je levým přítokem Jizery.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Vrcholové partie Jánského vrchu jsou porostlé téměř souvislým lesem z převahou smrku ztepilého. Luční porosty v okolí horských bud se nacházejí v nižších partiích východního a západního svahu.

Komunikace a stavby[editovat | editovat zdroj]

Západním úbočím Jánského vrchu prochází neveřejná asfaltová cesta ze Špindlerova Mlýna na Benecko. Zeleně značená turistická trasa 4371 spojující stejné body vede po pěšině o něco výše. Přímo přes vrchol je v jihoseverním směru vedena podpovrchová trasa plynovodu napájejícího Špindlerův Mlýn. Jeho trasu zde sleduje lesní cesta a červeně značená Bucharova cesta ze Žalého na Horní Mísečky. Svahy vrchu obsluhují další neznačené lesní cesty různých kvalit.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jánský vrch na Mapách.cz
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006)