Ján Schürger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ján Schürger (* 15. září 1984 Praha) je český kameraman, reportér, videoreportér a fotograf. Od roku 2010 pracuje na FTV Prima, později CNN Prima News jako válečný videoreportér. Natáčel mj. nepokoje na ukrajinském náměstí Nezávislosti v roce 2014, občanskou válku v Sýrii, anexi Krymu a v roce 2022 válku na Ukrajině, kde několik týdnů reportoval z ostřelovaného Charkova.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po otci je karpatský Němec, po matce je pražský Čech. Ke kameře se dostal velkou oklikou, když studoval elektrotechniku a začal stavět mobilní vysílače. Pak nastoupil jako videoinženýr do České televize. Tam se podílel na tvorbě dětských pořadů jako například Kouzelná školka nebo Hřiště 7. Právě tehdy si našel cestu k televizní kameře. Jako milovník historie, který tíhne k poznávání světa a jiných kultur, si už v té době splnil svůj sen navštívit perlu pouště, syrskou Palmýru. O té se učil už na Základní škole Karla Jeřábka v Roudnici nad Labem.

Když se chtěl profesně posunout dál, přizval ho Zdeněk Šámal do týmu videoreportérů na TV Nova. Během této práce si uvědomil, jak zefektivnit činnost skloubením novinařiny a nových technologií, kolem roku 2009 byl v této oblasti jedním z novátorů. Roku 2011 nastoupil jako kameraman středočeského kraje na TV Prima. Podílel se hlavně na výrobě reportáží do Krimi zpráv, kde poprvé začal vidět tragické osudy lidí a reportovat o nich.

Když začala občanská válka v Sýrii, vzpomněl si tehdejší šéf zahraniční redakce TV Prima Martin Mikule na jeho zkušenosti a lásku k této zemi. A tak Ján jako kameraman vyrazil s reportérem TV Prima Janem Novákem do své první války. Tam spolu reportovali o politických změnách a uprchlících, kteří se snažili před válkou uniknout. Během této cesty jako tým dostali důvěru od někdejší ředitelky zpravodajství TV Prima Jitky Obzinové.

Když pak v roce 2014 začaly potyčky na kyjevském Majdanu, byli vysláni o tom reportovat. Přitom ani netušili, že přijedou do těch nejtvrdších bojů. Tehdy mu na náměstí Nezávislosti lidé umírali přímo před kamerou. V té době také začala jeho ukrajinská mise, která pokračovala natáčením na území separatistů hlavně ve Slovjansku, Doněcku a v obléhaném městě Debalcevo. Během anexe Krymu se mu podařilo jako jednomu z prvních natočit SPZ ruských vojáků, čímž potvrdil přítomnost ruského vojska na tomto poloostrově. Pak monitoroval převrat v Káhiře a Turecku. Jako první západní štáb natáčel v osvobozené Palmýře.

Mezitím také spolu s českou policií odhalil nesprávnost smyšleného dokumentu National Geographic „Město podvodů“, neboť mu forma natáčení přišla podezřelá a neproveditelná. Spolu s kolegou Vladimírem Procházkou všechny aktéry dokumentu našel a ti mu potvrdili, že všechno bylo sehrané.[1] National Geographic se za to veřejně omluvil a mimosoudně se vyrovnal s Prahou.[2]

V mezidobí pokrýval také řadu významných událostí od pádu letadla Germanwings, teroristických útoků v Evropě až po snahy o nezávislost Katalánska. V roce 2019 s kolegou Patrikem Kaizrem během cesty v Kurdistánu o vlásek unikl smrti, když se nepřidal k dalším novinářům. Ti v doprovodu milic jeli monitorovat situaci v Ras al-Aynu a zemřeli při tureckém ostřelování. V roce 2020 začala jeho práce s reportérkou zahraniční redakce Darjou Stomatovou, když vyrazili monitorovat demonstrace do běloruského Minsku. Během amerických voleb pak přejeli oblast rezavého pásu Spojených států. V roce 2021 vyrazili po stopách pašeráků do iráckého Kurdistánu a Běloruska. V roce 2022 společně několik týdnů reportovali z ukrajinsko-ruské války v oblasti města Charkov, jeho záběry se objevily i na celosvětové stanici CNN.[3]

Nejvíc mu záleží na jeho dceři Adriance. Ve volném čase se věnuje fotografování, cestování, historii, své motorce a literatuře faktu, jeho nejoblíbenější kniha je Růže pro Algernon.

Životní motto: Novinařina není práce, ale životní styl.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Praha – město podvodů! Anebo podvádí filmaři, kteří o ní točí?. Prima Zoom [online]. 2013-10-11. Dostupné online. 
  2. Praha není Město podvodů, National Geographic snímek stáhne. Aktuálně.cz [online]. 2014-07-23. Dostupné online. 
  3. SCHÜRGER, Ján; STOMATOVÁ, Darja. VIDEO: Exkluzivně z Charkova. Reportérka CNN Prima NEWS popsala situaci na Ukrajině v americké CNN. CNN Prima News [online]. 2022-02-27. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]