Ján Koniarek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ján Koniarek
Narození 30. ledna 1878
Voderady
Úmrtí 4. května 1952 (ve věku 74 let)
Trnava
Národnost slovenská
Povolání sochař
Nábož. vyznání římskokatolické
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ján Koniarek (30. ledna 1878, Voderady4. května 1952, Trnava) byl slovenský sochař, jeden ze zakladatelů novodobé slovenské plastiky.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Voderadech. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Budapešti. Na podnět svého učitele navštěvoval také umělecké školy v Římě. Po návratu do Pešti studoval na tamní akademii v mistrovské škole svého krajana profesora Alojze Štróbla. V letech 1902 – 1904 dokončil svá studia u profesora W. von Rumanna na akademii v Mnichově. V letech 19081914 byl portrétistou královského dvora v Bělehradě. Velká část jeho děl byla zničena během první světové války. Po roce 1918 se usadil v Trnavě, kde měl i ateliér. Zde žil až do své smrti. Od návratu na Slovensko si mnoho sliboval, ale nízké společenské poměry a manipulace v konkurzech ho přivedly ke stažení se do pozadí. Jméno Jána Koniarka nese na jeho počest Galéria Jána Koniarka v Trnave, kde se nachází i část autorova díla ve stálé expozici.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Socha Antona Bernoláka v Trnavě.

Koniarkova tvorba je poznamenána secesními a impresionistickými vlivy přelomu 19. a 20. století. Jeho památník padlým v první světové válce v Trnavě patří k najexcelentnejším dílům "rodinizmu" na Slovensku. V Trnavě se nachází i sousoší Antona Bernoláka či socha Milana Rastislava Štefánika. V Bratislavě jsou připisovány jeho autorství sochy alegorií na budově bývalé Tatra banky, dnes ministerstva kultury SR (architekt Milan Michal Harminc). Vytvořil sochu sedícího básníka Jána Hollého, která je umístěna v jeho rodném domě v Borském Mikuláši. Je autorem mnoha impresivních portrétních studií a monumentálních pomníků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ján Koniarek na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]