Ján Kadavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ján Kadavý
Základní informace
Narození7. dubna 1810
Jestřabí v Krkonoších
Úmrtí11. srpna 1883 (ve věku 73 let)
Martin
Místo pohřbeníNárodný cintorín
Žánryvokální hudba
Povoláníhudební skladatel a učitel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ján Kadavý (7. října 1810 Jestřabí v Krkonoších11. srpna 1883 Turčiansky Svätý Martin) byl slovenský učitel a hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 7. října 1810 v Čechách. Studoval na gymnáziu v Modre, ale po maturitě se vrátil do Čech. Na pozvání Jána Kollára odcestoval do Budapešti a učil na slovenské evangelické církevní škole. Nakrátko se vrátil do Čech aby studoval v Pravoníně agronomii. Později byl učitelem v Liptovském Svätém Mikuláši. Během revoluce v roce 1848 žil nějaký čas v Praze. Po návratu na Slovensko učil nejprve v Německé Ľupči. Od roku 1870 žil v Martině, pracoval jako úředník ve spořitelně a učil na slovenském evangelickém gymnáziu. V Martině také 11. srpna 1883 zemřel.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Psal příležitostné a vlastenecké básně. Vydával hospodářské příručky, kalendáře a učebnice. Vydal vlastním nákladem několik vlasteneckých děl Štúrovců. Sestavil první slovenskou čítanku a v roce 1873 vydal prakticky uspořádanou příručku základů hudby pod názvem Malý spevák čili stručný návod ku spevu pre slovenské národní školy.

Sbíral slovenské lidové písně. Vydal 1. díl Slovenských spevov, kde se pokusil o roztřídění slovenských lidových písní podle církevních tónin. Komponoval převážně mužské sbory. Několik z nich vyšlo ve sbírce Slovenské štvorspevy redigované J. L. Bellou.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Novotná, Ivana: Jan Kadavý - hlasatel česko-slovenské vzájemnosti. In: Sdružení knihoven České republiky Sdružení knihoven ČR, 2005 s. 61-68.
  • Račeková, Katarína: Ján Kadavý - život a učebnicová (šlabikárova) tvorba. In: Učitelé - autoři učebnic a dětské literatury: materiály z odborné konference, konané 22.-23. června 2004 v Přerově / Přerov : Muzeum Komenského, 2005 s. 21-28.
  • Československý hudební slovník osob a institucí I. (A–L), 1963, Státní hudební vydavatelství, Praha, s. 624

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]