Izrael a Evropská unie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Izrael

Izrael

Součást seriálu:

Politický systém Státu Izrael


Tento článek popisuje vztahy mezi Evropskou unií a Státem Izrael.

Vztahy Evropské unie a Izraele[editovat | editovat zdroj]

Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livni a její francouzský protějšek Philippe Douste-Blazy

Podle vzoru Euro-mediterráního partnerství, které stanovuje vztahy mezi Evropskou unií a jejími parnery v jižní části Středozemního moře, byla v roce 2004 přijata Dohoda o evropsko-izraelském partnerství,[1] která položila základy právním vztahům mezi Izraelem a EU.

Dohoda s Izraelem zahrnuje program volného obchodu pro průmyslové zboží, zvýhodněné podmínky pro obchod se zemědělskými produkty (nová dohoda vstoupila v platnost v roce 2004) a otevírá možnost větší liberalizace obchodu v roce 2005 v oblasti služeb a farmářských produktů. Dohoda o partnerství byla podepsána v Bruselu 20. října 1995 a v platnost vstoupila 1. června 2000[2] poté, co byla ratifikována parlamenty 15 členských států, Evropským parlamentem a Knesetem. Nahradila tak dřívější Dohodu o spolupráci z roku 1975.

Dohoda o partnerství ustanovila dva hlavní orgány pro euro-izraelský dialog. Rada Evropsko-izraelského partnerství (na ministerské úrovni) a Komise Evropsko-izraelského partnerství (na úrovni vyšších úředníků) se setkávají v pravidelných intervalech k diskusi nad politickými a ekonomickými záležitostvi, stejně jako k bilaterální nebo regionální spolupráci.

Obchodní vztahy[editovat | editovat zdroj]

Obchod mezi EU a Izraelem je veden na základě Dohody o partnerství. Evropská unie patří mezi hlavní izraelské obchodní partnery.[3] V roce 2004 přesáhl objem celkového bilaterálního obchodu (mimo diamantů) 15 miliard €. Celkem se EU na izraelském exportu podílí 33 % a na izraelském importu pak 40 %.

Celkový obchod (27 členských států) s Izraelem vzrostl z 19,4 miliard € v roce 2003 na 21,36 miliard € v roce 2004. Export z EU do Izraele dosáhl v roce 2004 12,75 miliard €, zatímco import z Izraele byl 8,6 miliard €.

Podpora mírového procesu[editovat | editovat zdroj]

Evropská unie přikládá velký význam nalezení dohody v arabsko-izraelském konfliktu a podpoře iniciativ podporujících mírový proces. Pro tuto problematiku byl jmenován Speciální vyslanec pro blízkovýchodní mírový proces Marc Otte. Dále se angažuje v podpoře tzv. Blízkovýchodního kvartetu (EU, USA, Ruska a OSN), jeho programech pro humanitární a jinou pomoc palestinským Arabům na Západním břehu Jordánu a v Pásmu Gazy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Israel and the European Union na anglické Wikipedii.

  1. EU-Israel Association Agreement [online]. Evropská unie [cit. 2008-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-10-09. (anglicky) 
  2. The Euro-Mediterranean Partnership [online]. Evropská unie [cit. 2008-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-12-26. (anglicky) 
  3. The EU and the Middle East Peace Process [online]. Evropská unie [cit. 2008-06-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-02-09. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]