Ivanava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ivanava
Іванава
Ivanava – znak
znak
Ivanava – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 140 m n. m.
Stát BěloruskoBělorusko Bělorusko
Oblast Brestská
Rajón Ivanaŭský
Ivanava
Ivanava
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 10 km²
Počet obyvatel 16 417 (2018)
Hustota zalidnění 1 641,7 obyv./km²
Správa
Oficiální web ivanovo.brest-region.gov.by
Telefonní předvolba 1652
PSČ 225791
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivanava (bělorusky Іванава, rusky ИвановоIvanovo) je město v Brestské oblasti v Bělorusku, správní středisko Ivanaŭského rajónu. K roku 2018 mělo přes šestnáct tisíc obyvatel.

Poloha a doprava[editovat | editovat zdroj]

Ivanava leží v historické oblasti Polesí. Je vzdálena zhruba 130 kilometrů východně od Brestu, správního střediska oblasti, čtyřicet kilometrů západně od Pinsku a zhruba 290 kilometrů jihozápadně od Minsku, hlavního města Běloruska.

Z východu na západ přes Ivanavu prochází dálnice M10 vedoucí od Dobruše u bělorusko-ruské hranice přes Homel a Pinsk a pokračující na západ přes Drahičyn do Kobrynu. V Ivanavě se od ní odpojuje místní silnice R144 vedoucí na jih ke zhruba třicet kilometrů vzdálené bělorusko-ukrajinské hranici, odkud na ni navazuje ukrajinská silnice R-14 vedoucí přes Ljubešin do Lucku.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o zdejším osídlení je z 15. století, kdy zde ležela vesnice Porchovo (Порхово). Tu přejmenoval v roce 1465 Jan Laskovič na Janov. Toto jméno platilo v různých jazykových variantách (bělorusky ЯнаўJanaŭ, rusky ЯновJanov) až do přejmenování v roce 1940 a například v polštině se používá Janów i nadále.

V rámci třetího dělení Polska připadla Ivanava v roce 1795 ruskému impériu, v kterém zůstala až do roku 1921, kdy připadla Rižským mírem druhé Polské republice.

V září 1939 obsadila Ivanavu v rámci sovětské invaze do Polska Rudá armáda a přiřadila ji k Sovětskému svazu, ale následně ji v roce 1941 dobyla německá armáda a v rámci nacistického Německa spadala do říšského komisariátu Ukrajina. Po znovudobytí Sověty v roce 1944 připadla Ivanava do Běloruské sovětské socialistické republiky. V té byla v roce 1972 povýšena na město.

Od roku 1991 je Ivanava součástí nezávislého Běloruska.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Iwanawa na německé Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]