Přeskočit na obsah

Ivan Nikolajevič Gorožankin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ivan Nikolajevič Gorožankin
Ivan Nikolajevič Gorožankin
Ivan Nikolajevič Gorožankin
Narození28. srpna 1848
Voroněž, Ruské impérium
Úmrtí20. listopadu 1904
Moskva, Ruské impérium
PobytRuské impérium
Národnostruská
Alma materMoskevská státní univerzita M. V. Lomonosova
PracovištěMoskevská státní univerzita M. V. Lomonosova
Oborbotanik
Známý díkyembryologie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ivan Nikolajevič Gorožankin (rusky Иван Николаевич Горожанкин, anglicky Ivan Nikolaevich Gorozhankin; 28. srpna 1848, Voroněž20. listopadu 1904, Moskva) byl ruský botanik.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil v Carském Rusku 28. srpna (16. dle juliánského kalendáře) 1848 ve Voroněži. Vystudoval v roce 1871 v Moskvě na tehdejší Carské universitě, kde obhájil docenturu roku 1875 a stal se tamtéž v průběhu roku 1881 profesorem. Počínaje rokem 1874 byl v čele katedry botaniky. V létech 18761902 byl současně ředitelem universitní botanické zahrady; byl také správcem rozsáhlého herbáře, který v této době byl základní pomůckou pro taxonomii rostlin. Zemřel roku 1904 ve věku 56 let.

Vědecký přínos[editovat | editovat zdroj]

Byl v ruské botanice zakladatelem srovnávací embryologie a významným morfologem. Studoval a popsal způsob oplodnění nahosemenných rostlin, jejich zárodečníky a pylové láčky. U zelených řas sledoval vývoj pohlavního rozmnožování, isogamety a oogamety. Přispěl k vymezení botaniky jako obecné disciplíny, zabýval se studiem zaměřeným na výzkum semenných rostlin, hub a řas, na fyziologii rostlin a rostlinnou geografii. Historiky je dále kladně hodnocen za zásluhy o rozšíření university, botanické zahrady i herbáře, který se díky němu stal světově proslulým.

Zachovala se jeho magisterská práce "Генезис в типе пальмелевидных водорослей" a doktorská práce "О кирнаскулах у хвойных растений".[1]

Je autorem také několika botanických taxonů.

  • Např. (Cycadidae), (Equisetidae), (Gnetidae), (Ginkgoales), (Piceaceae), (Chlamydomonas braunii), (Ch. debaryana), (Ch. ehrenbergii), (Ch. pertyi), (Ch. steinii), atd.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Ivan Nikolajevič Gorožankin má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Gorozh..[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.rulex.ru
  2. Plants ystematics University of Maryland[nedostupný zdroj]
  3. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]