Italská demokratická socialistická strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Partito Socialista Democratico Italiano
Datum založení 1947
Datum rozpuštění 1998
Zakladatel Giuseppe Saragat
Ideologie Sociální demokracie

Italská demokratická socialistická strana, italsky Partito Socialista Democratico Italiano (PSDI) je italská sociálně demokratická strana vzniklá v lednu 1947. Původní název strany zněl Partito Socialista dei Lavoratori Italiani (PSLI).

K vůdcům strany patřil Giuseppe Saragat, který byl v rozmezí let 19641971 prezidentem Itálie.

Až do roku 1994 PSDI samostatně získávala parlamentní zastoupení, nicméně dnes představuje marginální politický subjekt.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Strana vznikla oddělením od Italské socialistické strany, která v období po druhé světové válce úzce spolupracovala s komunisty a v parlamentních volbách 1948 s nimi dokonce postavila společnou kandidátku (tzv. Lidovou demokratickou frontu). Giuseppe Saragat a skupina kolem něj nicméně prosazovala sociálně demokratickou orientaci italské demokratické levice. V roce 1948 získala PSLI přes 7 % hlasů, přičemž silné pozice získala na severu Itálie (přes 13 % hlasů).[1]

Sociální demokraté, politicky představující levý střed, sehráli důležitou roli v napjaté situaci po roce 1948 a stali se součástí vlády spolu s křesťanskými demokraty, liberály a republikány.

Na začátku šedesátých let sehrála PSDI nelehký úkol "prostředníka" při jednáních mezi křesťanskými demokraty a Socialistickou stranou. Jejich úspěch vedl i k těsnému přimknutí mezi socialisty a sociálními demokraty. Jejich společná kandidátka získala v roce 1968 14,5 % hlasů ve volbách do sněmovny a 15,2 % hlasů ve volbách do senátu.

Sociální demokraté také opakovaně získali mandáty v evropském parlamentu (nejvíce 4 v roce 1979).

Po výrazných změnách v italském politickém uspořádání v první polovině 90. let PSDI ztratila pozici ustálené politické strany. Hledání nové orientace vedlo k odchodu frakcí i bývalých předních představitelů.

Od roku 1996 nepostavila celorepublikově samostatnou kandidátku, její zástupci se ale objevili na listinách Demokratické strany levice (1996, 1 mandát pro PSDI) a koalice Olivovník (2006, znovu 1 mandát pro PSDI).

PSDI si udržela pouze část svých pozic v lokální politice, v roce 2005 například získala v regionálních volbách v Apulii v rámci koalice s dvěma malými stranami 2,2 % hlasů a jeden mandát.

Pro volby v roce 2008 zamýšlela PSDI zapojení se do koalice Unie středu, kterou dále tvořily malé křesťanské strany odmítající pohlcení a marginalizaci křesťanskodemokratickho proudu jak levící, tak pravicí, nicméně svůj záměr neuskutečnila. Namísto toho vydalo vedení strany prohlášení, ve kterém vyzývalo k volbě stran stavějících se proti systému dvou stran (tj. proti pouze jedné straně na levici a na pravici).[2] Některé lokální organizace podpořily volbu Socialistické strany nebo koalice Levice - duha. Po volbách opět navázalo vedení strany jednání s Unií středu o možném zapojení PSDI do koalice.[3]

PSDI není zastoupena ani v Socialistické internacionále, ani v žádné evropské politické straně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]