Isla Nublar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Isla Nublar (česky „Mlžný ostrov“) je fiktivní ostrov, ležící asi 120 mil (zhruba 200 kilometrů) západně od pobřeží Kostariky. Je místem děje slavného románu Michaela Crichtona a následně stejnojmenného filmu Stevena Spielberga Jurský park. Ostrov je jen „výkladní skříní“, zábavním parkem, ve kterém jsou naklonovaní dinosauři připravováni pro návštěvu milionů turistů z celého světa. V důsledku sabotáže však dojde ke katastrofě, která dinosaury osvobodí z elektrických ohrad a hlavní hrdinové příběhu se ocitnou ve smrtelném nebezpečí (celý děj viz Jurský park).

Isla Nublar je jedním z několika tropických sopečných ostrůvků (nikoliv ale „Las Cinco Muertes“ – „Pět smrtí“) na východě Tichého oceánu. Má tvar obrácené kapky vody. Jeho délka je asi 8 mil (13 km) a šířka v nejširším bodě ostrova 3 míle (necelých 5 km). Nejvyšší bod na ostrově měří jen kolem 600 m n. m. Na ostrově je zvýšená geotermální aktivita, která pomáhá saturovat potřebu elektrické energie do plotů. Děj druhého dílu románu a filmu se odehrává na jiném ostrově, kde byli dinosauři klonováni pro Jurský parkIsla Sorna (jinak také nazývaného „Site B“).

Isla Nublar je také dějištěm filmu Jurský svět. V tomto filmu je na tomto ostrově již plně funkční, zmodernizovaný, zabezpečený a otevřený park. Do tohoto parku přijíždí ročně desítky tisíc turistů. Avšak genetikové zde vytvoří i nebezpečného geneticky modifikovaného dinosauřího hybrida pod jménem Indominus rex, aby zvýšili návštěvnost. Avšak tento dinosaurus uprchne a začne terorizovat celý park.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]