Isla Nublar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Isla Nublar (česky „Mlžný ostrov“, takto zvaný kvůli oblačným podmínkám vznikajícím z mořských proudů a sopečné činnosti) je fiktivní ostrov, ležící asi 120 mil (zhruba 200 kilometrů) západně od pobřeží Kostariky, tedy zhruba čtyřicet minut cesty vrtulníkem ze San José. Je místem děje slavného románu Michaela Crichtona a následně stejnojmenného filmu Stevena Spielberga Jurský park. Ostrov je jen „výkladní skříní“, zábavním parkem, ve kterém jsou naklonovaní dinosauři připravováni pro návštěvu milionů turistů z celého světa. V důsledku sabotáže však dojde ke katastrofě, která dinosaury osvobodí z elektrických ohrad a hlavní hrdinové příběhu se ocitnou ve smrtelném nebezpečí.

Isla Nublar je jedním z několika tropických sopečných ostrůvků (není však součástí fiktivního souostroví „Las Cinco Muertes“ – „Pět smrtí“, kde se nachází Isla Sorna, tedy dějiště druhého dílu) na východě Tichého oceánu. Má tvar obrácené kapky vody. Jeho délka je asi 8 mil (13 km) a šířka v nejširším bodě ostrova 3 míle (necelých 5 km), celkem má zhruba 22 čtverečních mil (necelých 36 km). Nejvyšší bod na ostrově měří jen kolem 600 m n. m. Na ostrově je zvýšená geotermální aktivita, která pomáhá saturovat potřebu elektrické energie do plotů. Podél jižní strany ostrova jsou stále přítomné parní průduchy, svědčící o vulkanickém původu ostrova. Zatímco sever ostrova jsou hory, jih jsou rovné plochy. Vzhledem k teplému klimatu je na ostrově převládající tropický deštný les. Uprostřed ostrova se nachází obrovská umělá laguna.

Děj druhého dílu románu a filmu se odehrává na jiném ostrově, kde byli dinosauři klonováni pro Jurský parkIsla Sorna (jinak také nazývaného „Site B“).

Isla Nublar je také dějištěm filmu Jurský park, stále vycházejícího z původního románu. Dále pak film Jurský svět, kde je na tomto ostrově již plně funkční, zmodernizovaný, zabezpečený a otevřený park. Do tohoto parku přijíždí ročně desítky tisíc turistů. Avšak genetikové zde vytvoří i nebezpečného geneticky modifikovaného dinosauřího hybrida pod jménem Indominus rex, aby zvýšili návštěvnost. Avšak tento dinosaurus uprchne a začne terorizovat celý park. Posledním filmem, odehrávajícího se na tomto ostrově, je Jurský svět: Zánik říše, kde dinosauři na ostrově čelí vyhynutí v důsledku erupce sopky.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]