Isabela Nevillová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Isabela Nevillová
Isabelle of Neville.jpg
Narození 5. září 1451
Warwick
Úmrtí 22. prosince 1476 (ve věku 25 let)
Warwick
Manžel(ka) Jiří Plantagenet
Děti Markéta Pole
Eduard Plantagenet
Rodiče Richard Neville a Anna Beauchampová
Příbuzní Anna Nevillová
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabela Nevillová (anglicky Isabel Neville; 5. září 1451, hrad Warwick - 22. prosince 1476, hrad Warwick) byla vévodkyně z Clarence, hraběnka z Warwicku a dcera Richarda Nevilla zvaného Králotvůrce, což předznamenalo její osud.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako starší ze dvou dcer Richarda Nevilla a Anny, dcery Richarda Beauchampa, 13. hraběte z Warwicku. 11. července 1469 se v kostele Panny Marie v Calais provdala za Jiřího Plantageneta, mladšího ctižádostivého bratra krále Eduarda IV. Sňatek měl zpečetit spojenectví Richarda Nevilla a Jiřího Plantageneta proti králi. Spiknutí selhalo a při útěku na kontinent porodila Isabela 16. dubna 1470 na lodi u Calais. Dítě při porodu zemřelo. Richard Neville se v úsilí o získání anglického trůnu spojil s Markétou z Anjou, chotí zavřeného krále Jindřicha VI., což by Isabelinu manželovi nástup na trůn neurychlilo. Neville se s francouzskými posilami vrátil do Anglie, v jejich čele vyrazil proti králi a zahynul v bitvě u Barnetu. Jiří se usmířil s bratrem králem Eduardem a vrátil se na londýnský dvůr..

Isabela se po otcově skonu společně s mladší sestrou Annou stala dědičkou obrovského majetku a poté, co se ovdovělá Anna, provdala za Jiřího mladšího bratra Richarda vzplanul mezi oběma muži spor o majetek. Střet hrozil dokonce válkou, dokud nezasáhl král. Oba své mladší bratry bez ohledu na existenci Nevillovy vdovy podělil rovným dílem, „jako by hraběnka byla již mrtvá“. Azyl matce poskytla Anna s Richardem.

Isabela zemřela dva měsíce po porodu syna Richarda v prosinci 1476 a byla pohřbena v klášteře Tewkesbury. Chlapeček umřel na 1. ledna 1477. Krátce po Isabelině smrti Jiří Plantagenet obvinil její dvorní dámu z vraždy jedem a nechal ji oběsit. Následovaly nepokoje podněcované Jiřím proti králi a posléze král nechal zatknout tři členy Jiřího domácnosti s podezřením, že magií chtěli poškodit jeho zdraví. Jiří Plantagenet byl poté zatčen, uvržen do Toweru a odsouzen za všechny své hříchy a zrady. V únoru 1478 byl na příkaz krále popraven a uložen k poslednímu odpočinku po Isabelině boku v Tewkesbury. Syn Eduard byl popraven roku 1499 Jindřichem VII. a dcera Markéta roku 1541 Jindřichem VIII.