Isa Bey Išakovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isa Bey Išakovič
İshakoğlu İsa Bey
Rodné jméno Išak Hranić Kosača
nebo Išak Hranušić
Vyznání Sunnitský islám
Otec Išak Bey (adoptivní)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isa Bey Išakovič (turecky: İshakoğlu İsa Bey) byl osmanský generál a po většinu své kariéry guvernér Bosenského sandžaku. Byl bosenského šlechtického původu a byl zajat během okupace Osmanskou říší. V 50. a 60. letech 15. století byl guvernérem Sandžaku Üsküp (Skopje) a poté se stal guvernérem celé Bosny. Byl hlavním aktérem během osmanského dobývání tohoto regionu a byl jedním z nejoblíbenějších vojáků sultána.

Původ[editovat | editovat zdroj]

O jeho původu jsou dvě hlavní teorie:

  • Išak Hranić Kosača, bratr bosenského šlechtice Stjepana Vukčić Kosači, který byl poslán k sultánovi Mehmedovi II. jako důkaz loajality k říši. Poté, co byl adoptován Išakem Beyem (podle toho i příjmení Išakovič) konvertoval k islámu a vybudoval si v Osmanské říši politickou a vojenskou kariéru.
  • Išak Hranić/Hranušić, zajatý vězeň šlechtickou rodinou Pavlović (vládnoucí šlechta ve východní Bosně a v župě Vrhbosna). Následně byl Osmany osvobozen a na oplátku jim doživotně sloužil.

Život[editovat | editovat zdroj]

Isa Bey Išakovič byl povýšen na sandžak-beje (provinčního guvernéra) na jaře roku 1439 ve Skopje, odkud pocházel jeho adoptivní otec Išak Bey, a byl vyslán do vojenských tažení v Srbsku. Následně se v roce 1463 stal i guvernérem Bosny a byl jím až do roku 1470.

Jako guvernér Bosny zařídil tomuto regionu prosperitu. V roce 1461 založil město Sarajevo, ležící v župě Vrhbosna, které je dodnes hlavním městem Bosny a Hercegoviny. V roce 1463 vybudoval dnes již historickou část města, včetně mešity, uzavřeného náměstí, veřejných lázní, hostelu a guvernérského palác (Saray), které dalo město jméno. Ve stejném duchu nechal o několik let později vystavět i město Novi Pazar (v dnešním Srbsku), turecky Yeni Pazar, doslova tedy nové tržiště. Nachází se jedenáct kilometrů od středověké osady Trgoviště. Zde vybudoval mešitu, náměstí a veřejné lázně. Dík němu se v tomto regionu zrodilo několik dalších vesnic a měst.

Išakovič vystavěl mnoho významných budov, které se nachází na starém náměstí ve Skopje, např. Čifte Hammam, Kapan Ham, mešitu, madrasu (islámskou školu) a knihovnu.

Išakovič se zúčastnil masivního otrokářství v roce 1470. Pro vysokého osmanského úředníka Mustafu koupil za 500 dukátů manželku chorvatského šlechtice Ivana Markoviće.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Isa-Beg Ishaković na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]