Irving Place Theatre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Irving Place Theatre
Village East former Yiddish Arts Theatre.jpg
Poloha
Adresa 118 E. 15th Street, New York, NY 10003, Manhattan, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irving Place Theatre bylo mimobroadwayské divadlo v New Yorku, které stálo na rohu Irving Place (číslo domu 11) a 15. východní ulice (číslo domu 118) na Manhattanu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Divadlo bylo založeno z iniciativy prvního manažera Gustava Amberga pro německý divadelní soubor. Budova byla postavena za pouhé 4 měsíce ve španělsko-maurském slohu, provoz byl zahájen 1. prosince 1888. Hlediště mělo kapacitu 1100 diváků, rozměry jeviště činily zhruba 12 x 20 m. Opona původně pocházela z vídeňského divadla Carl-Theater a vytvořil ji Carl Joseph Geiger (Triumfální příjezd múz). Německému divadlu budova sloužila až do konce I. světové války a za tu dobu vystřídala tři názvy: Amberg German Theater, Amberg's Theatre a od roku 1893 Irving Place Theatre nebo Irving Place German Theatre. V letech 19071912 zde působil jako art director Alfons Mucha.

Intelektuální striptérka, herečka, zpěvačka a spisovatelka Gypsy Rose Lee v roce 1937.

V dalších letech se majitelé budovy často střídali a s nimi se měnilo i její využití. Po I. světové válce zde působilo Židovské umělecké divadlo Maurice Schwartze. Později budova sloužila divadlu burlesky a ve 30. letech ji proslavila Gypsy Rose Lee striptýzem. Později byl sál upraven na kino, v němž se roku 1942 dokonce konal jakýsi mezinárodní filmový festival, údajně první v USA. Promítaly se zde spojenecké, tedy francouzské a sovětské filmy. Roku 1962 byl celý blok domů včetně divadla přebudován na obchodní dům S. Klein. Roku 1985 noví majitelé celý blok zbourali, aby se uvolnilo místo pro mohutný obytný a administrativní komplex Zeckendorf Towers. Ten zde stojí dodnes.

Dne 13. listopadu 1912 měla v Irving Place German Theatre mimoevropskou premiéru hra Narrentanz židovského dramatika Leo Birinského.[1]

Dostupná zobrazení[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší dostupnou fotografii z roku 1895 od studia Byron Company vlastní ve svých sbírkách Muzeum města New Yorku.

Nedatovanou fotografii z časů divadla burlesky lze najít na webu Johna Clina:

Významná fotografka Berenice Abbottová pořídila snímek budovy 8. září 1938 v rámci svého projektu Changing New York. Fotografii vlastní Muzeum města New Yorku a New York Public Library. Změna názvu divadla na Glorified Follies zřejmě vychází ze zákazu slova burleska po znovuzvolení starosty La Guardii.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Fool´s Game Acted. The New York Times. New York 14. 11. 1912. Dostupné online. (angličtina) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]