Irena Kowalska-Wuttke

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Irena Kowalska-Wuttke
Irena kowalska wuttke.jpg
Narození 21. května 1920
Płock
Úmrtí 24. září 1944 (ve věku 24 let)
Varšava
Místo pohřbení Vojenský hřbitov na Powązkach ve Varšavě
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kříž nad hrobem sester Kowalských v Powązkách

Podharcmistryně Irena Kowalska-Wuttke („Irka“; 21. května 1920[1] Płock24. září 1944 Varšava) byla polská harcerská instruktorka a odbojářka, členka harcerské odbojové organizace Szare Szeregi a velitelka dívčí části nových Útočných skupin ve Varšavě. Během varšavského povstání, kterého se zúčastnila jako spojka v řadách harcerského praporu Zośka, byla zajata a zavražděna.

Život[editovat | editovat zdroj]

Před druhou světovou válkou působila Irena Kowalska ve 14. varšavské harcerské ženské družině. Po pádu Polska se zapojila do protinacistického odboje, v březnu 1944 se stala velitelkou dívčí části nových Útočných skupin.

Za varšavského povstání působila jako spojka v rotě „Giewont“ praporu Zośka, kde zároveň působila jako ošetřovatelka její o čtyři roky mladší sestra Maria (padla 31. srpna). Irena se 5. září provdala za velitele Útočných skupin a zástupce velitele roty „Giewont“, podporučíka Jana Wuttkeho, s nímž přešla později do roty „Rudy“. Její manžel padl 19. září, 14 dní po svatbě.

23. září byla zajata a o den později spolu s dalšími zajatými spojkami a ošetřovatelkami zastřelena (patrně ve sklepení kostela sv. Vojtěcha). Její tělo se nikdy nenašlo. Symbolický hrob, který je zároveň hrobem její sestry Marie Kowalské, má na Vojenském hřbitově Powązki.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, shluk 5. "Bellona", Varšava 2002. ISBN 83-11-09261-3

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]