Přeskočit na obsah

Irští kočovníci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Irští kočovníci v roce 1954 v hrabství Galway.

Irští kočovníci (anglicky Irish Travellers) jsou kočovné etnikum irského původu. Podle sčítání v roce 2006 žije v Irsku až 22 369 irských kočovníků.[1] V Británii jich žije podle odhadu asi 15 000,[2] zatímco v USA se odhady pohybují mezi 10 000 a 40 000.[3] Do USA utíkali irští kočovníci v dobách Velkého irského hladomoru před 150 lety.[4] Sami sebe označují The Pavee.

Jazyk, původ, zvyky[editovat | editovat zdroj]

Irští kočovníci se od stálých obyvatel zemí, v nichž žijí, liší vlastním jazykem, kulturou a zvyky. Jazyk shelta je tradičním jazykem kočovníků, zatímco cant, který je odvozen z irštiny, je kombinací angličtiny a jazyka shelta.[3] Mladá generace však mluví raději anglicky, svým specifickým stylem a akcentem, původní jazyk tak upadá. Historický původ kočovníků je předmětem sporů, jeden z názorů tvrdí, že pocházejí z jiné kočovné skupiny zvané Tarish. Diskutuje se také o jejich možném spojení s romským etnikem, s nímž však mají společný pouze způsob života. Původně se soudilo, že jejich předky byli lidé, kteří přišli o majetky a domov během Cromwellova tažení, ale výzkum ukázal, že v Irsku žijí již nejméně 1000 let.[5]

Irští kočovníci dávají přednost životu v komunitách, bydlení v karavanech a žití podle vlastních zvyků a pravidel, s hudbou a svými příběhy. Silnou úlohu v kultuře irských kočovníků hraje rodina. Úlohou dívky je vdát se, muž zajišťuje rodinu. Tradiční sňatky bývaly domluvené již v útlém věku dívky a ženichem byl často některý ze strýců. Rodina měla průměrně osm dětí. Svatba se obyčejně odehrávala, když bylo dívce 16 let, a rodina nevěsty platila ženichovi slušné věno.

Tradičním zaměstnáním kočovníků bylo klempířství, podomní obchod, drobné stavební práce.

Vztahy s majoritní společností[editovat | editovat zdroj]

Kočovníci kvůli svému životnímu stylu mají problémy s integrací do systému, který je uznáván majoritní společností.[6] Děti kočovníků často nenavštěvují ani základní školu.[7] Důsledkem je obtížné ekonomické uplatnění na trhu práce. Kojenecká úmrtnost je třikrát větší než průměrná a 50 % kočovníků se podle výzkumu z roku 2007 nedožije víc než 39 let.[8] 80 % jich pak umírá před dosažením 65 let věku. Nemalé procento kočovníků se dopouští krádeží a podvodů, z čehož plyne řada problémů mezi příslušníky etnika a většinové společnosti. Kočovníci jsou hanlivě označováni jako cikáni, anglicky „gypsy“, „gyppo“, „pikey“, „knackers“ nebo méně hanlivě „tinkers“. V současné době mají vlády všech tří zemí, v nichž Irští kočovníci žijí, speciální programy podporující jejich vzdělání, zdravotní péči a bydlení. Trendem je postupné usídlování a opouštění kočovného života (50 % již přesídlilo do pevných domů).[zdroj⁠?]

Filmy[editovat | editovat zdroj]

 • INTO THE WEST - film o dvou klucích Travellers utíkajících z domova
 • Snatch - Brad Pitt hraje neporazitelného zarputilého šampiona boxu, který se svými kumpány prodá přívěs, co se při prvním pokusu o odtažení rozpadne
 • CHOCOLAT
 • TRAVELLER
 • Willy Wonka & the Chocolate Factory - objevuje se muž označený jako "tinker"
 • THE FIELD - život kočovné rodiny "tinkers"
 • Gangy z Birminghamu - protagonisté seriálu jsou původem irští travelleři

Dokumentární filmy[editovat | editovat zdroj]

 • SOUTHPAW: The Francis Barrett Story - film byl oceněn Cenou publika na newyorském Irském Filmovém Festivalu (1999). Film sleduje osudy boxera Francise Baretta po dobu tří let. Ukazuje, jak se vyrovnal s diskriminací, jeho postup v amatérském žebříčku až na Letní olympijské hry 1996 v Atlantě, kde závodil ve věku 19. let. V srpnu se stal profesionálním boxerem a boxuje ve Webley, Londýn
 • The Traveller Girl, Pavee Lackeen (2005) - dokument o mladé dívce z Dublinu, v hlavních rolích hrají neherci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Irish Census 2006. beyond2020.cso.ie [online]. [cit. 2014-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-27. 
 2. Traveller Health: A National Strategy 2002–2005 [online]. Irish Medical Journal [cit. 2014-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-12-03. 
 3. a b Andereck, Mary E. "Irish Travelers." Encyclopedia of World Cultures. Vol. 1: North America. New York: Macmillan Reference USA, 1996. 162–164. Gale Virtual Reference Library. Web. 21 December 2011.
 4. Dan and Conor Casey, Irish America Magazine, Sept/October1994
 5. http://www.irishexaminer.com/ireland/dna-study-travellers-a-distinct-ethnicity-156324.html
 6. HOLLAND, Kitty. Young among the most prejudiced, expert finds. Irish Times. 18 May 2011. Dostupné online [cit. 18 May 2011]. 
 7. Social work and Irish people in Britain: historical and contemporary responses to Irish children and families by Paul Michael Garrett (2004)
 8. "Breaking News – 50% of Travellers die before 39" (per study)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]