Invazní pruhy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Americký průzkumný letoun F-5 Lightning, vyfotografovaný v době vylodění v Normandii a nesoucí označení invazními pruhy.

Invazní pruhy jsou zvláštní označení vojenské techniky, které má umožnit rychle a jednoznačně odlišit vlastní vojenskou techniku od nepřátelské. Poprvé byly invazní pruhy v masovém měřítku použity v roce 1944 spojenci při vylodění v Normandii. Nejčastěji to bývají černo-bílé pruhy na křídlech nebo trupech letadel, kabinách aut a pancířích těžké vojenské techniky.

Invaze do Normandie[editovat | editovat zdroj]

Před vyloděním v Normandii byly letouny a kluzáky RAF a USAAF opatřeny třemi bílými a dvěma černými pruhy, o šíři 46 cm u stíhaček a jednomotorových letounů a 61 cm u vícemotorových typů, umístěnými svisle na trupu za kabinou a na křídlech.[1] Na některých průzkumných a pozorovacích letadlech byly pruhy aplikovány pouze na spodních plochách.[2] V červenci 1944 byly odstraněny i z horních ploch dalších letadel, zejména dislokovaných na předsunutých letištích ve Francii, a do konce roku 1944 byly pruhy ze spojeneckých letadel odstraněny zcela.

Čtyřmotorových strategických bombardérů Bomber Command RAF a 8. letecké armády USAAF se označení netýkalo, jelikož Luftwaffe nedisponovala významnějšími počty letounů se kterými by mohly být zaměněny.[2]

Válka v Koreji[editovat | editovat zdroj]

Hawker Sea Fury startuje z HMS Glory, 1951.

Pruhy stejného provedení jako použité během vylodění v Normandii byly aplikovány na letounech britského a australského námořního letectva nasazených v korejské válce.

Suezská krize[editovat | editovat zdroj]

V průběhu Suezské krize letouny Royal Air Force, Fleet Air Arm, Armée de l'air a Aéronavale nesly označení pruhy podobného stylu, ale poněkud užšími a bílá barva byla nahrazena žlutou.

Okupace Československa[editovat | editovat zdroj]

Sovětské tanky v Československu, 1968.

Tanky a jiná bojová technika Sovětské armády a vojsk dalších zemí Varšavské smlouvy byly při invazi do Československa v roce 1968 označeny jedním bílým invazním pruhem v podélné a jedním v příčné ose vozidla, širokými 20–25 cm.[3] Letouny nesly dva svislé červené pruhy na trupu před ocasními plochami.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NĚMEČEK, Václav. Vojenská letadla 3: Letadla druhé světové války. 2. vyd. Praha: Naše vojsko, 1977. Kapitola Barevná schémata a výsostné znaky vojenských letadel, s. 286. 
  2. a b ROWLEY, Clive. D-Day's RAF: The RAF's Part in the Great Invasion. Horncastle: Mortons Media Limited, 2014. ISBN 978-1-909128-38-5. Kapitola D-Day invasion stripes, s. 19. (anglicky) 
  3. POVOLNÝ, Daniel. S bílými pruhy na pancíři. Historie a plastikové modelářství. Říjen 2008, roč. XVIII., čís. 10, s. 22-29. ISSN 1210-1427. 
  4. VYSTAVĚL, Stanislav; ŠMÝRA, František. „Srpen 1968 - ohlédnutí po 25 letech“. Ilustrace Ing. František Válek. Plastic Kits Revue. 1993, roč. III, čís. 17, s. 65-67, příloha „I“. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]