Přeskočit na obsah

Internet Information Services

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Microsoft Internet Information Services (IIS)
VývojářMicrosoft
První vydání30. května 1995
Aktuální verze10.0 v1809 (2. října 2018)
Operační systémMicrosoft Windows
Vyvíjeno vC++
Typ softwaruWebový server
LicenceProprietární, jako součást Microsoft Windows
Lokalizacečesky, anglicky, německy, rusky
Webiis.net (IIS 10.15000.100 Express pro vývojáře)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Internet Information Services (nebo také IIS, dříve nazvaný Internet Information Server) je softwarový webový server s kolekcí rozšiřujících modulů, vytvořený společností Microsoft pro operační systém Windows. Jedná se o třetí nejpoužívanější webový server po serveru Apache a Nginx.[1]

IIS 7.5 podporuje protokoly HTTP, HTTPS, FTP, FTPS, SMTP a NNTP. Je součástí produktové řady Windows Server a také vyšších edicí Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a Windows 8. IIS není ve výchozím nastavení Windows zapnut.

Aktuální verze je IIS 10.0, která je součástí Windows 10 a Windows Server 2016.

IIS 7.5 má lepší WebDAV a FTP moduly, a nově podporuje správu skrze PowerShell. Součástí nové verze je také podpora nástroje Best Practices Analyzer Tool a proces izolace pro použití fontů.

Od října 2011, IIS je druhým nejpoužívanějším serverem na světě. Prvním je Apache HTTP Server. Používá se na 15,66% serverů a reaguje na 12,46% ze všech požadavků.

Bezpečnost

[editovat | editovat zdroj]

Dřívější verze IIS byly zasaženy množstvím chyb, zejména CA-2001-13, která vedla k neslavnému červu Code Red. Nicméně, obě verze 6.0 a 7.0 v současné době nemají hlášeny žádné problémy s touto konkrétní zranitelností. V IIS 6.0 Microsoft rozhodl změnit chování předinstalovanými ISAPI, z nichž mnohé byly viníky v zranitelnosti 4.0 a 5.0, čímž se snížilo riziko napadení IIS. Kromě toho, IIS 6.0 přidána funkce s názvem "Rozšíření webových služeb", který zabraňuje IIS od spuštění libovolného programu bez výslovného souhlasu správce.

V aktuálním vydání, IIS 7 komponenty jsou jako moduly, takže jen potřebné komponenty musí být instalovány, a tím dále snižují možnost útoku. Navíc jsou přidány funkce zabezpečení, jako Filtrování požadavků, které odmítá podezřelé URL na základě uživatelsky definovaných pravidel.

V červnu 2007, Google provedl studii 80 milionů domén a zjistil, že zatímco podíl IIS na trhu v té době byl 23%, hostoval 49% světového malware. To je stejně jako Apache servery, jejichž podíl na trhu byl 66%. Studie také pozorovala zeměpisné polohy těchto špinavých serverů a došla k závěru, že příčinou by to mohlo být používání pirátských kopií Windows, pro které nebyly k dispozici aktualizace zabezpečení. To už neplatí. Microsoft dodává aktualizace zabezpečení pro všechny uživatele.

IIS Express

[editovat | editovat zdroj]

IIS Express je odlehčená verze IIS, určená zejména pro vývojáře webových aplikací a nebo pro testovací účely (k vyzkoušení webové aplikace). Primárně je určena pro klientské systémy Windows, zejména pro starší verze se starší verzí IIS, nebo chybějící IIS (pokud nejde o Windows Professional). IIS Express je také možné instalovat do Windows Server, ale je stále třeba počítat s omezeními, které má oproti IIS, která je součástí systému.

IIS Express lze stáhnout samostatně nebo jako součást Microsoft Web Platform.

Omezení IIS Express

[editovat | editovat zdroj]
 • Podporuje pouze omezenou množinu protokolů: HTTP, HTTPS, WCF over HTTP.
 • Podporuje pouze omezenou množinu rozšíření: URL Rewrite, FastCGI. Tato rozšíření jsou již součástí IIS Express.
 • Běží výhradně v režimu uživatele.
 • Podpora IIS Express ve Visual Studiu je až od Visual Studio 2010 Service Pack 1.

Rozšíření

[editovat | editovat zdroj]

Microsoft uvolňuje nové moduly, mezi vydáním hlavní verze, jež přidávají nové funkce. Následující rozšíření jsou k dispozici pro IIS 7.5:

 • FTP Publishing Service – Umožňuje tvůrci webového obsahu publikovat obsah bezpečně na IIS 7 servery s SSL ověřování a přenos dat.
 • Administration Pack – Přidává podporu pro správu UI funkcí správy ve službě IIS 7, včetně oprávnění ASP.NET, vlastní chyby, FastCGI konfiguraci a filtrování požadavků.
 • Application Request Routing – Poskytuje proxy-směrovací modul, který předá HTTP požadavky na obsahové servery, založené na HTTP hlavičce serverových proměnných a vyrovnávacích algoritmech.
 • Database Manager – Umožňuje snadnou správu místní a vzdálené databáze v rámci služby IIS Manager.
 • Media Services – Spojuje mediální platformu s IIS k řízení a spravování multimédií a dalšího webového obsahu.
 • URL Rewrite Module – Poskytuje přepisovací mechanismus, jenž změní URL žádost před tím, než jsou zpracovány na webový server.
 • WebDAV – Umožňuje autorům webu publikovat obsah bezpečně na IIS 7 servery.
 • Web Deployment Tool – Synchronizuje IIS 6.0 a IIS 7 servery. Mění IIS 6.0 na IIS 7 a využívá webových aplikací na IIS 7.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]