Inteligentní sítě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Možná hledáte: Inteligentní síť (Intelligent Network) v telekomunikacích.
Klasické nadzemní vedení velmi vysokého napětí

Inteligentní sítě (anglicky Smart grid) jsou silové elektrické a komunikační sítě, které umožňují regulovat výrobu a spotřebu elektrické energie v reálném čase, jak v místním, tak v globálním měřítku.

Jejím principem je interaktivní obousměrná komunikace mezi výrobními zdroji a spotřebiči nebo spotřebiteli o aktuálních možnostech výroby a spotřeby energie. Ochránci soukromí a bezpečnostní odborníci však varují před sledovacím potenciálem a náchylností této technologie[1][2], kterou mohou využít i zloději [3].

Charakteristiky inteligentních sítí[editovat | editovat zdroj]

Inteligentní sítě umožňují bezpečné zapojení např. větrných elektráren do sítě

Plná automatizace[editovat | editovat zdroj]

Zahrnuje digitální kontrolní a řídicí systém, integrované senzory monitorující chování sítě a automatické obnovování provozu po poruše. Součástí je dostupnost informací v reálném čase o zatížení sítě, kvalitě dodávky, přerušení apod.

Plná integrace zákazníků[editovat | editovat zdroj]

Její podstatou je vybavení zákazníků digitálními měřidly s obousměrným tokem informací v reálném čase, která umožňuje tvorbu cenových tarifů podle aktuální situace v síti (tzv. "chytré/inteligentní elektroměry"). Umožňuje zákazníkům efektivně řídit spotřebu, např. ohřev vody, praní prádla či dobíjení baterií v době s volnou výrobní kapacitou.

Adaptace na různé způsoby výroby elektřiny[editovat | editovat zdroj]

Rozvoj inteligentních sítí začal především v období, kdy se do rozvodové soustavy začaly zapojovat menší zdroje elektřiny, které jsou těžce predikovatelné.[4] Např. solární elektrárny a větrné elektrárny, plynové mikroturbíny a dalších decentralizované výrobní technologie, což dává příležitost zákazníkům vyrábět elektřinu z vlastních zdrojů a její přebytky prodávat do sítě. Sluneční svit nebo síla větru se dá velice složitě predikovat na všech místech, kde jsou tyto decentralizované zdroje umístěné. Díky tomu, že smart gridy zasílají v pravidelných intervalech informace o spotřebě z jednotlivých odběrných míst, lze regulovat výkon například v uhelných elektrárnách.

Chytré sítě v České republice[editovat | editovat zdroj]

"Inteligentní trafostanice" ČEZ ve Vrchlabí, ulice Komenského.

V České republice začíná s rozvojem chytrých sítí energetická společnost ČEZ. V rámci svého programu budoucího rozvoje FutureMotion vyčlenila tzv. "Smart Region" ve kterém začne s implementací chytrých elektroměrů a postupným zaváděním inteligentních sítí. Za tento region bylo zvoleno Vrchlabí[5]. Ten poslouží k prokázání úspor, které díky rozsáhlému využívání nízkého tarifu k topení a ohřevu v ČR[6] nemusí být průkazné a chytré sítě mohou být naopak velmi nákladné jako v Boulderu (SmatGridCity 2008) v USA[7].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://crypto-world.info/news/index.php?prispevek=19129&sekce=s - Chytré měřiče jsou masovou sledovací technikou, varují ochránci soukromí v EU
  2. http://vtm.zive.cz/chytre-site-a-nebezpeci-kyberterorismu - Chytré sítě a nebezpečí kyberterorismu
  3. http://crypto-world.info/news/index.php?prispevek=20710&sekce=s - Chytré měřiče elektřiny vyzařují informace použitelné zloději
  4. Inteligentní energetické sítě
  5. Inteligentní sítě - Česká republika nezůstává pozadu
  6. http://www.cez.cz/edee/content/file/o-spolecnosti/dcerine-spolecnosti/cez-mereni/konference_2012/CEZ_Spatenka_Machek_CZ.ppt - Stav implementace chytrých elektroměrů v ČR, Snímek 9
  7. http://www.national-geographic.cz/detail/virtualni-elektrarny-zmeni-ucty-za-energii-i-nase-chovani-27271/ - Virtuální elektrárny změní účty za energii i naše chování

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]