Institut du cerveau et de la moelle épinière

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Institut du cerveau et de la moelle épinière
Vznik 24. září 2010
Sídlo Hôpital de la Salpêtrière, Francie
Mateřská organizace Institute of Biological Sciences, Sorbonne Université, Národní centrum vědeckého výzkumu, Assistance publique – Hôpitaux de Paris a Institut national de la santé et de la recherche médicale
Oficiální web institutducerveau-icm.org/fr/
Některá data můžou pocházet z datové položky.

Institut du cerveau et de la moelle épinière [enstity dyservó edela moal épinjér] (ICM), česky Ústav pro výzkum mozku a míchy, je nadace a středisko základního i klinického výzkumu pro neurologii a lékařství se sídlem v Paříži, na místě někdejší nemocnice Pitié-Salpêtrière. Byl založen jako obecně prospěšná společnost 24. září 2010 za přítomnosti ministryně zdravotnictví.

Popis[editovat | editovat zdroj]

V nové budově, postavené podle plánů architekta Jeana-Michela Wilmotte, pracuje kolem 600 vědců, výzkumníků a techniků, kteří se zabývají studiem mozku, neurologických a psychiatrických chorob (Alzheimerova, Parkinsonova nemoc, dystonie, epilepsie, roztroušená skleróza, mrtvice, rakovina, demence, deprese, obsedantně-kompulzivní porucha, autismus atd.) i onemocnění míchy (paraplegie, kvadriplegie atd.), a to jak v základním výzkumu, tak v klinické aplikaci.[1] Těmito chorobami trpí jen v Evropě kolem 10 milionů lidí, proto se francouzský veřejný i soukromý sektor spojil s vědeckými ústavy a univerzitami a zřídil tuto nadaci a ústav.

Zakládající členové[editovat | editovat zdroj]

ICM sdružuje osobnosti ze všech oblastí života (medicína, sport, obchod, film atd.), kteří do služeb nadace vložili své různé odborné znalosti: Gérard Saillant (prezident ICM), Yves Agid (vědecký ředitel), Olivier Lyon-Caen, Luc Besson, Louis Camilleri, Jean Glavany, Maurice Lévy, Jean-Pierre Martel, Max Mosley, Lindsay Owen-Jones, Michael Schumacher, Jean Todt, David Rothschild nebo Serge Weinberg. Patrony ICM jsou herci Jean Reno a Michelle Yeoh.

Partneři[editovat | editovat zdroj]

Partnery ICM jsou jak politické a státní instituce, tak univerzity, sportovní svazy, podniky, nadace i soukromé osoby.

Inkubátor iPEPS[editovat | editovat zdroj]

Součástí ICM je i inkubátor firem či podniků, který má pomáhat uplatnění výsledků ve zdravotnictví, ve školství i v hospodářství.. V prosinci 2019 bylo v tomto inkubátoru více než 27 společností[2].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Institut du cerveau et de la moelle épinière na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]