Institut 2080

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Institut 2080
Institut 2080 logo.svg
Vznik 4. dubna 2015
Právní forma ústav
Sídlo Na Florenci 1686/9, Praha, 110 00, Česko
Působnost Česká republika
Ředitelka JUDr. Dagmar Morozová
Oficiální web www.institut2080.cz
IČO 03871525 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Institut 2080 je think tank[1][2]založený veřejně známými osobnostmi, které působí v akademické, soukromé i veřejné sféře.

Tito lidé chtějí využít své zkušenosti a znalosti k hledání dvaceti procent nejdůležitějších opatření, která povedou ke skutečným pozitivním změnám společnosti. Filosofií institutu je inspirovat politiky, podniky, vysoké školy i jednotlivce, aby s pětinou námahy dospěli ke čtyřem pětinám výsledků.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Impulsem ke vzniku Institutu 2080 byla v první řadě krize vládnutí, projevující se jako neschopnost vypořádat se s výzvami, které jsou před nás kladeny. Politické elity na ni reagují snahou uvěznit společnost do dalších norem a pravidel, která nejenže škodí, ale přímo ohrožují její demokratický charakter. Jejich produktem bývá jen další byrokracie a přemíra regulace, složitost a nestálost legislativy, absence právní jistoty a často až absurdní nefunkčnost a nekompetentnost státní správy. 

Současně byl vznik Institutu 2080 ovlivněn neschopností elit nacházet skutečné příčiny krizí posledních let. Politici si dlouho nepřipouštěli a média často úmyslně přehlížela celou řadu hrozeb, které mezitím narostly do nečekaných rozměrů. Vznik Institutu 2080 je naplněním pocitu společenské odpovědnosti jeho zakladatelů a spolupracovníků, které spojuje potřeba těmto hrozbám čelit a pomoci tak zemi, v níž žijí, pracují a vychovávají své děti.[3]

Cíl[editovat | editovat zdroj]

Cílem je analýza nejpalčivějších společenských problémů a hledání originálních, ale přitom jednoduchých a funkčních řešení. Podle iniciativy existuje velký prostor k tomu, abychom lépe uspořádali své okolí. V rámci výzkumné činnosti proto Institut 2080:

 • sleduje stav společnosti a politické trendy 
 • analyzuje významné příležitosti i hrozby
 • definuje priority a nacházíme v nich klíčové proměnné
 • vyhledává a posuzujeme použitelnost best practices
 • provádí benchmarking existujících přístupů 
 • adaptuje úspěšná řešení a praktické zkušenosti na české prostředí

Think2080[editovat | editovat zdroj]

Základní metodou INSTITUTU 2080 je princip, který formuloval vlivný italský ekonom Vilfredo Pareto. Ten zjistil, že příčina a důsledek bývají jen zřídka ve vzájemně vyrovnaném vztahu, neboť některé proměnné mají pro výsledek procesu větší význam než jiné. 

Když se pozorně rozhlédneme kolem sebe zjistíme, že většinu skutečně podstatných událostí způsobí jen malý počet vlivných proměnných. Princip 2080 pochopitelně neplatí vždy s dokonalou přesností, ale často lze konstatovat, že zhruba pětina příčin způsobí zhruba čtyři pětiny důsledků. 

V životě i v politice tak čtyři pětiny energie, času nebo financí vyplýtváme na aktivity, které nás posunou jen o jednu pětinu k našim cílům. Je-li však většina našeho snažení ztrátou času a sil, existuje obrovský prostor pro zvýšení účinnosti našeho jednání. Když použijeme své omezené prostředky a zdroje tam, kde je jejich užití nejefektivnější, máme velkou šanci dosáhnout skutečně významných úspěchů.  

Metody[editovat | editovat zdroj]

Institut 2080 hledá řešení, která jsou odpovědná, racionální, vyvážená a zdrženlivá. Věnuje se tématům důležitým pro všechny, ale nikoliv úplně všem tématům. Věnuje se všem důležitým tématům, ale nikoliv do všech detailů. 

Je potřeba specifický přístupu k řešení problémů naší země. Na všechny výzvy se snaží pohlížet nejen z národní, ale i z lokální perspektivy. To umožňuje stavět na pospolitosti lidí, kteří spolu sdílí tytéž hodnoty, vzorce chování, zkušenosti a postoje.

Institut si váží osobností schopných formulovat své postoje a respektuje své názorové oponenty, protože věří, že svoboda a konkurence názorů je pro diskuzi vždy prospěšná. Proto vítá každého, kdo sdílí jeho cíle, je ochoten naslouchat, ale současně dokáže hájit a prosazovat své vlastní názory.

Lidé[editovat | editovat zdroj]

Správní rada[editovat | editovat zdroj]

Dozorčí rada[editovat | editovat zdroj]

Ředitelka institutu[editovat | editovat zdroj]

Názory osobností[editovat | editovat zdroj]

Mezi osobnosti Institutu patří politolog Petr Robejšek a geolog Václav Cílek. Setkali se např. v debatě s názvem "Bez politické korektnosti" pořádané na Fakultě architektury ČVUT. Petr Robejšek zde kritizoval prohlubování evropské integrace a přijetí Portugalska a Řecka do eurozóny, protože tam z ekonomického hlediska nemají co dělat. Řekl, že akceschopné jsou pouze národní státy a smysl má pouze společný trh. Co se týče migrace, tak dle jeho názoru západní státy nepochopily podstatu problému a zcela přecenily své možnosti exportovat demokracii do zemí civilizačně odlišných. Václav Cílek dodal, že arabské jaro způsobily také vysoké ceny potravin. Oba také kritizovali politickou korektnost jako něco, co brání lidem ve veřejné názorové pluralitě a tím pádem štěpí společnost.[4]

Na Institutu působí také Dana Bérová, která nedávno informovala v Blesk TV[5] a také rádio ZET[6] veřejnost o Institutu a jeho 3*3 opatření k migraci. O opatřeních napsal také časopis Reflex [7] a ekonomický, finanční a investiční portál Roklen 24.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. www.parlamentnilisty.cz [online]. www.parlamentnilisty.cz [cit. 2016-01-29]. Dostupné online. 
 2. http://euro.e15.cz/archiv/na-pudorysu-mozkoveho-trustu-institut-2080-vznika-nova-strana-1208735
 3. www.paratdnes.cz [online]. www.paratdnes.cz [cit. 2016-01-29]. Dostupné online. 
 4. PERGLER, Tomáš. echo24.cz [online]. echo24.cz [cit. 2016-02-01]. Dostupné online. (česky) 
 5. tv.blesk.cz [online]. tv.blesk.cz [cit. 2016-02-01]. Dostupné online. 
 6. Zet.cz - Hlavní zprávy z byznysu [online]. Zet.cz - Hlavní zprávy z byznysu [cit. 2016-02-01]. Dostupné online. 
 7. Reflex.cz [online]. Reflex.cz [cit. 2016-02-01]. Dostupné online. 
 8. tv.blesk.cz [online]. tv.blesk.cz [cit. 2016-02-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]