Informační systém výzkumu, vývoje a inovací

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Informační systém výzkumu, vývoje a inovací
Aktuální verze 2.7.1
Typ softwaru informační systém
Web rvvi.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Informační systém výzkumu, vývoje a inovací (IS VaVaI) shromažďuje informace o výzkumu, vývoji a inovacích podporovaných z veřejných rozpočtů v České republice. Jedná se o en:Current Research Information System na úrovni národního státu.

Součásti[editovat | editovat zdroj]

  • CEZ Centrální evidence výzkumných záměrů – spolu s dobíhajícím systémem výzkumných záměrů dobíhá i jejich evidence

Legislativní zakotvení[editovat | editovat zdroj]

IS VaVaI je provozován na podkladě zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, vývoje a inovací.

Podrobnosti provozu upravuje prováděcí předpis - nařízení vlády č. 397/2009 Sb., o informačním systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.

Historie[editovat | editovat zdroj]

1993 Zárodek IS VaVaI vznikl těsně před koncem roku 1993 jako evidence řešených projektů výzkumu a vývoje – CEP. V té době se rozbíhal grantový systém účelového financování výzkumu a vývoje v České republice. Nejstarší data CEP jsou z  roku 1994, a jsou stále součástí databáze. Technologie: stolní databáze FoxPro, sběr dat ve formátu DBF.

1995 Evidence projektů byla doplněna evidencí publikací (RIP).

1997 Technologie: databázový stroj Informix.

1998 Institucionální financování přechází na výzkumné záměry, vzniká komponenta CEZ. Zkušenosti s RIP jsou využity na RIV   napříště jsou publikace jen jedním z několika základních typů výsledků.

1999 Data IS VaV poprvé na webu.

2000 V oblasti účelového financování se začínají sbírat údaje o veřejných soutěžích   přibývá komponenta VES.

2002 Dosud oddělené informační oblasti se začínají integrovat. Technologie: pro sběr dat definován alternativní formát založený na XML.

2005 Technologie: zahájen přechod na databázový stroj Oracle

2006 Data sbírána již výlučně v XML, nová aplikace pro pořizování dat Vklap (Java), nová aplikace pro prezentaci dat IS VaV na webu. Dokončen přechod na databázový stroj Oracle a s ním i integrace informačních oblastí.

2009 Aplikace pro prezentaci dat na webu umožňuje vybrané záznamy exportovat.

31.5.2016 Tento den byl provoz Informačního systému výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI) z důvodu ukončení smluvního vztahu s ČVUT a InfoScience Praha s.r.o. zastaven.

2.8.2016 Úřad vlády ČR opět spustil a sám provozuje novou verzi systému na adrese https://www.rvvi.cz/. Bude na bázi MySQL.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://transparentniveda.cz/is-vavai-2-0-cesta-do-praveku/ Archivováno 11. 8. 2017 na Wayback Machine - Poněkud starý IS VaVaI 2.0

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]