Indikace (lékařství)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Indikace je v medicíně platný důvod pro použití určitého testu, medikace, výkonu atd.[1] Opakem je kontraindikace (situace, kdy se určitý výkon, medikace apod. nesmí použít).[2]

V USA je indikace medikací přísně regulována FDA, součástí této regulace jsou informace v příbalovém letáku léčivých přípravků označené jako „Indikace a použití“. Většina zemí a jurisdikcí má ustavenu nějakou autoritu, která má na starosti schvalování léčiv pro konkrétní indikace na základě jejich relativní bezpečnosti a účinnosti. V Evropské unii je touto autoritou Evropská léková agentura; své orgány mají i členské státy, v případě Česka je to Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Je-li určitý léčivý přípravek předepsán nebo užíván mimo schválené indikace, takové použití se označuje jako „off-label[3] (oficiální termín v češtině není[4]).

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Indication (medicine) na anglické Wikipedii.

  1. Indication - Medical Definition and More from Merriam-Webster [online]. [cit. 2010-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Contraindication - Medical Definition and More from Merriam-Webster [online]. [cit. 2010-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Off-Label Use - MeSH Result [online]. Medical Subject Headings, [cit. 2010-12-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. SÚKL - UST-11 verze 3 Formulář oznámení o použití neregistrovaného léčivého přípravku