Indian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Indian
Logo
Logo
SpringfieldMA WinchesterSquare IndianMotorcyclePlant.jpg
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Datum založení1901
ZakladateléGeorge M. Hendee
Oscar Hedström
Adresa sídlaSpringfield, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Produktymotocykl
Mateřská společnostPolaris Industries
Dceřiná společnostVictory Motorcycles
Identifikátory
Oficiální webwww.indianmotorcycle.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Indian Scout

Indian je značka amerických motocyklů, vyráběných společností Indian Motorcycle International, LLC.

Společnost založili v roce 1901 pod názvem Hendee Manufacturing Company (poté přejmenováno na Indian Motocycle Manufacturing Company) ve Springfieldu v Massachusetts George Mallory Hendee a Oscar Hedstrom. Firma byla jedním z prvních výrobců motocyklů ve Spojených státech a také jedním z největších výrobců motocyklů na světě. Velkou část produkce Indian tvořily motocykly s velkoobjemovými dvouválcovými motory do V s rozvodem SV. Typickým je pro produkty firmy i nízký posez jezdce. Výroba motocyklů byla ukončena v roce 1953, kdy firma zkrachovala.

Po jejím zániku se o oživení značky pokoušelo s různými úspěchy mnoho firem. V roce 2011 zakoupila společnost Polaris Industries práva Indian Motorcycles, od roku 2013 uvedla na trh tři modely motocyklů v tradičním stylu Indian.

Motocykly byly vyráběny v letech 1901-1953 ve Springfieldu ve státě Massachusetts. Nejúspěšnějšími modely této značky byly Indian Scout (1920-1946) a Indian Chief (1922-1953). Na české území je nejprve dovážely firmy Paleček a Bratři Chladové. Po první světové válce (1919) se generálním obchodním zástupcem stal Ing. František Mařík, přezdívaný "táta Indiánů". Ten se zasloužil o zvýšení jejich popularity a prodejnosti v Československu. Zapůjčil například několik kusů pražské policii, která následně objednala a zařadila do policejní služby jedenáct motocyklů. Ing. Mařík začal vydávat i první československý motocyklový časopis - Motocykl, jehož první číslo vyšlo 1. července 1922.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Indian na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]