Indian

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o značce motocyklů. O internetovém pořadu pojednává článek INDIAN. Další významy jsou uvedeny na stránce Indian (rozcestník).
Možná hledáte: indián.
Indian
Logo
Logo
SpringfieldMA WinchesterSquare IndianMotorcyclePlant.jpg
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Datum založení1901
ZakladateléGeorge M. Hendee
Oscar Hedström
Adresa sídlaMedina, Spojené státy americké
Charakteristika firmy
Oblast činnostiautomobilový průmysl
Produktymotocykl
Mateřská společnostPolaris Industries
Dceřiná společnostVictory Motorcycles
Identifikátory
Oficiální webwww.indianmotorcycle.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Indian Scout

Indian je značka amerických motocyklů, vyráběných společností Indian Motorcycle International, LLC.

Společnost založili v roce 1901 pod názvem Hendee Manufacturing Company (poté přejmenováno na Indian Motocycle Manufacturing Company) ve Springfieldu v Massachusetts George Mallory Hendee a Oscar Hedstrom. Firma byla jedním z prvních výrobců motocyklů ve Spojených státech a také jedním z největších výrobců motocyklů na světě. Velkou část produkce Indian tvořily motocykly s velkoobjemovými dvouválcovými motory do V s rozvodem SV. Typickým je pro produkty firmy i nízký posez jezdce. Výroba motocyklů byla ukončena v roce 1953, kdy firma zkrachovala.

Po jejím zániku se o oživení značky pokoušelo s různými úspěchy mnoho firem. V roce 2011 zakoupila společnost Polaris Industries práva Indian Motorcycles, od roku 2013 uvedla na trh tři modely motocyklů v tradičním stylu Indian.

Motocykly byly vyráběny v letech 1901-1953 ve Springfieldu ve státě Massachusetts. Nejúspěšnějšími modely této značky byly Indian Scout (1920-1946) a Indian Chief (1922-1953). Na české území je nejprve dovážely firmy Paleček a Bratři Chladové. Po první světové válce (1919) se generálním obchodním zástupcem stal Ing. František Mařík, přezdívaný "táta Indiánů". Ten se zasloužil o zvýšení jejich popularity a prodejnosti v Československu. Zapůjčil například několik kusů pražské policii, která následně objednala a zařadila do policejní služby jedenáct motocyklů. Ing. Mařík začal vydávat i první československý motocyklový časopis - Motocykl, jehož první číslo vyšlo 1. července 1922.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Indian na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]