Inari (jezero)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Inari
Poloha
Světadíl Evropa
Státy FinskoFinsko Finsko
Provincie Laponsko
Obec Inari
Sídlo Inari
Inari (jezero) (Finsko)
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha 1040,28 km²
Délka 80 km
Šířka 40 km
Max. hloubka 94 m
Ostatní
Typ tektonicko-ledovcový
Nadm. výška 118 m n. m.
Přítok vody Ivalojoki, Juutuanjoki, Vaskojoki
Odtok vody Paatsjoki
Ostrovy Ukonkivi, Mahlatti, Hautuumaasaari
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Inari (finsky Inarijärvi, severosámsky Anárjávri, inarským dialektem Aanaarjävri, švédsky Enare träsk) je jezero ve finské části Laponska (stejnojmenná provincie Laponsko) v obci Inari. Leží za polárním kruhem, přibližně 1100 km severně od Helsinek. Díky jeho poloze se může v chladných letech stát, že je jezero od listopadu do června zcela zamrzlé. Rozloha jezera je 1040,28 km². Jezero je 80 km dlouhé a 40 km široké. Maximální hloubka je 94 m. Leží v nadmořské výšce 118 m v široké sníženině tektonicko-ledovcového původu.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží je velmi členité a převážně bažinaté. Díky svým 3318 ostrovům vytváří spíše dojem labyrintu vodních cest než otevřené jezerní plochy. Jezero je obklopeno smrkovými a borovými lesy.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější jsou Hautuumaasaari a Ukonkivi s historickým osídlením. Největší zase Mahlatti (21 km²), Kaamassaari (21 km²) a Leviä Petäjäsaari (9 km²).

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Do jezera se vlévá mnoho řek, z nichž jsou největší 170 km dlouhá Ivalojoki, Juutuanjoki, která přitéká z jezera Paatari, a Vaskojoki. U obce Virtaniemi z jezera odtéká řeka Paatsjoki, která posléze tvoří norsko-ruskou hranici a nakonec se vlévá do fjordu Varanger, který je zátokou Barentsova moře.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Na západním břehu jezera leží na evropské silnici č. 75 ves Inari s moderním muzeem kultury a historie Sámů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Inarijärvi na německé Wikipedii, Lake Inari na anglické Wikipedii, Inarijärvi na finské Wikipedii a Inari (jezioro) na polské Wikipedii.