Illimani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Illimani

Vrchol6439 m n. m.
Prominence2451 m
Izolace200 km
SeznamyUltraprominentní hory
Andské šestitisícovky #19
Poloha
SvětadílJižní Amerika
StátBolívieBolívie Bolívie
PohoříAndy
Souřadnice
Illimani
Illimani
Prvovýstupasi 1898
Horninagranodiorit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Illimani nebo také Nevado Illimani je horský masiv v bolivijském pohoří Cordillera Real. S výškou 6439 m n. m. je po Sajamě druhou nejvyšší horou v zemi a devatenáctou nejvyšší v celých Andách.[1] Horský masiv je dlouhý osm kilometrů a jeho vrchol je pokryt ledovci, sněžná čára se nachází ve výšce 4570 m. Illimani je tvořena převážně granodioritem, pochází z období kenozoika.

Nachází se 40 km jižně od největšího města Bolívie La Paz, její charakteristická podoba se čtyřmi vrcholky (Pico del Indio, Pico La Paz, Pico Kuhm a Pico París) tvoří výraznou součást jeho panoramatu a je vyobrazena v městském znaku, hora je také námětem řady literárních a výtvarných děl. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund popisují první setkání s ní slovy: „Přímo před námi roste do nebe nádherný masiv, jako vytesaný z nejčistšího křišťálu. Nemůže to být nic jiného než Illimani, královna bolivijských Kordiller, jeden z nejspanilejších štítů Jižní Ameriky. Jeho vrcholky jiskří do slunce ve výši 6600 metrů nad mořem přímo nad hlavním městem Bolívie.“.[2]

Domorodí Aymarové ji pokládají za posvátnou. Název znamená v jejich jazyce „kde se rodí slunce“.[3] Podle hory je pojmenován druh motýla Infraphulia illimani a hudební skupina Inti-Illimani.

Prvovýstup na Illimani podnikl 1898 Brit William Martin Conway se dvěma průvodci. Nedaleko vrcholu však našli provaz zanechaný zde domorodci, takže pravděpodobně nebyli prvními lidmi, kteří horu zdolali.[4]

Let Eastern Air Lines 980 narazil 1. ledna 1985 při přistávacím manévru do svahu hory, všech 29 osob na palubě zahynulo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Andes Website
  2. Jiří Hanzelka, Miroslav Zikmund: Přes Kordillery. Orbis, Praha 1957, s. 131
  3. Go Bolivia. www.gobolivia.com.bo [online]. [cit. 2017-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-11-27. 
  4. La Paz Life

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]