Il Redentore

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Il Redentore
Chiesa del Redentore (Venice).jpg
Místo
StátItálieItálie Itálie
Souřadnice
Architektonický popis
ArchitektAndrea Palladio
Stavební slohrenesanční architektura
Výstavba1577
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětějšího Vykupitele (italsky: Chiesa del Santissimo Redentore ), běžně známý jako Il Redentore, je římsko-katolický kostel ze 16. století a nachází se na ostrově Giudecca ve čtvrti Dorsoduro ve městě Benátky v Itálii.

Je to dílo architekta Andrea Palladia a byl postaven jako vyjádření díků za vysvobození města od velké morové epidemie. Nachází se na nábřeží Canálu Giudecca a je významnou dominantou panoramatu ostrova Giudecca. Je členem pěveckého spolku benátských kostelů a je v něm uložena řada obrazů od umělců, jako jsou Tintoretto, Paolo Veronese a nebo Francesco Bassano.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel Il Redentore byl postaven jako vyjádření díků za vysvobození města od velké morové epidemie, která zdecimovala Benátky mezi roky 1575 a 1576, přičemž při této epidemii zemřelo okolo 46 000 lidí (25-30 % populace). Senát Benátské republiky pověřil k navržení stavby kostela achitekta Andrea Palladia. Přestože si senát přál, aby měl kostel čtvercový půdorys, Palladio jej navrhl ve tvaru lodního kýlu se třemi kaplemi na každé straně. Významné postavení kostela na Canálu Giudecca dalo Palladiovi možnost navrhnout fasádu inspirovanou Pantheonem z Říma, vylepšenou tím, že je kostel umístěn na širokém podstavci.

Ke vchodu kostela lze dojít po 15 schodech, což je přímý odkaz na Chrám v Jeruzalémě a souvisí s Palladiovým vlastním požadavkem, že "výstup (věřících) se bude stupňovat tak, že stoupání přinese více oddanosti".

Základní kámen byl položen Patriarchou Benátek Giovannim Trevisanem 3. května 1577 a stavba byla vysvěcena v roce 1592. Na naléhavou žádost  Papeže Řehoře XIII byl kostel po vysvěcení umístěn do opatrovnictví řádu menších bratří Kapucínů. V klášteře, který je připojen ke kostelu, pobývá v současnosti malá skupinka mnichů.

Každý rok překračují dóže a senátoři přes speciálně postavený pontonový most z čtvrti Zattere na ostrov Giudecca, aby se zúčastnili Mše v kostele. Festa del Redentore je jedním z hlavních festival v benátském kalendáři a slaví se každý rok třetí neděli v červenci. Početný průvod přes pontonový most zakončuje obrovský ohňostroj.[1]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Kostel Il Redentore je jedním z nejvýznamnějších míst, které Palladio navrhl a je považováno za vrchol jeho kariéry. Il Redentore je velká bílá budova s kupolí, která vévodí soše Vykupitele. Na fasádě leží uprostřed velký trojúhelníkový štít a pod ním leží štít menší. Toto klasicistní vzezření připomíná fasádu kostela San Francesco della Vigna, který taktéž navrhl Palladio a použil na onom kostele adaptaci vítězného oblouku. Palladio je známý pro uplatňování přísných geometrických proporcí na jeho fasády a kostel Il Redentore není výjimkou. Celková výška je čtyři pětiny z jeho celkové šířky, přičemž šířka střední části je pět šestin z jeho výšky.

Je pravděpodobné, že jsou na kostele patrné některé turecké vlivy v exteriéru, zejména dvě zvonice, které připomínají minarety. 0

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Jelikož je kostel Il Redentore poutní, očekávalo se, že bude ve tvaru lodního kýlu. To byla pro Palladia výzva, protože měl sklon ke klasicistní architektuře. Výsledkem je poněkud eklektická budova, přičemž se bílý štuk a šedý kámen v interiéru slučuje s křížením v prostorech, které jsou čistě skloubené a přitom jednotné. V celém interiéru jsou průchody lemovány korintským řádem

Umělecká díla[editovat | editovat zdroj]

V kostele Il Redentore se nachází obrazy od Francesca Bassana Lazzaro Bastiani, Carlo Saraceni, Leandro Bassano, Palma mladší, Jacopa Bassana, Francesco Bissolo, Rocco Marconi, Paola Veroneseho, Alvise Vivariniho a díla od Tintoretta. V sakristii se také nachází řada voskových hlav Františkánů vyrobených v roce 1710.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Kostel několikrát vymaloval malíř Canaletto.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Il Redentore na anglické Wikipedii.

  1. WUEST, Joseph. Catholic Encyclopedia (1913)/Feast of the Most Holy Redeemer. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.