Ihagee

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ihagee
Základní údaje
Datum založení1912
ZakladatelJohan Steenbergen
Adresa sídlaDrážďany, Německo
Charakteristika firmy
Produktyzrcadlovka
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Exakta Varex
Exa 500

Ihagee byl německý výrobce fotoaparátů, společnost, kterou proslavily jedny z nejlepších zrcadlovek - fotoaparáty Exakta.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Název Ihagee pochází z názvu společnosti „Industrie- und Handelsgesellschaft mbH“ založené v roce 1912 holanďanem Johanem Steenbergenem v Drážďanech, později známé pod značkou IHG. V roce 1918 se připojilo dalších šest podílníků a vznikla firma Ihagee Kamerawerk Steenbergen & Co.

Firma vyráběla různé fotoaparáty. V roce 1933 navrhl inženýr Karl Nüchterlein, který ve firmě působil už deset let sérii prvních jednookých zrcadlovek Kine Exakta, která se stala velmi úspěšnou a vyráběla se několik desetiletí. Série začala v roce 1933 standardním modelem Exakta, na film 127 mm. O tři roky později následovala Kine Exakta 35 mm. Ihagee také později vyráběla menší verzi Exakty zvanou Exa.

Začátkem války byl Nuchterlein v továrně považován za nepostradatelného, ale kvůli problémům se zaměstnanci byl poslán na frontu, odkud se nevrátil. V roce 1944 byl prohlášen za nezvěstného.

Informací o společnosti Ihagee z období druhé světové války je jen velmi málo. Usuzuje se, že firma vyráběla optické přístroje pro armádu, pravděpodobně fotoaparáty, možná i optická zařízení pro ponorky atd. Z tohoto období pocházejí zobrazení znaku Exakty s hákovým křížem. Provozy společnosti byly zničeny během bombardování Drážďan v dubnu 1945. Po válce továrnu obnovil Sovětský svaz a výroba fotoaparátů pokračovala. Verze Exakty z roku 1950 byla prvním modelem na světě s vyměnitelnými hledáčky. V roce 1951 převzala výrobu firma Pentacon. Fotoaparát Exakta se vyráběl od roku 1936 až do roku 1969.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]