Igor Kapišinský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Igor Kapišinský
Dr. Igor Kapišinský.JPG
Narození 4. července 1947
Bratislava
Úmrtí 10. září 2014 (ve věku 67 let)
Bratislava
Povolání astronom
Alma mater Univerzita Komenského v Bratislavě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kapišinský u tabule

Igor Kapišinský (* 4. července 1947, Bratislava, Československo9. září 2014) byl slovenský astronom a překladatel.

Igor Kapišinský se narodil v Bratislavě, kde navštěvoval základní školu. Později se s rodinou přestěhoval do Košic.

Studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košicích obor matematika-fyzika, zároveň se pokoušel studovat teologii, ale z politických důvodů byl nakonec nucen studium zanechat. Později studoval na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě obor fyzika se specializací astronomie. Jako student hrával soutěžně basketbal a reprezentoval ČSSR na Mistrovství Evropy juniorů a kadetů, se kterým získal v roce 1966 4. místo.

Vědecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Kapišinský a hvězdná mapa

Od roku 1973 nepřetržitě pracoval v Astronomickém ústavu SAV, věnoval se studiu meziplanetární hmoty. V roce 1975 získal v ústavě titul RNDr. V roce 1980 potom vědecký titul CSc. Na Slovensku založil tzv. Laboratorní astrofyziku (astronomie přes mikroskop) za účelem dokonalejší analýzy chemických a fyzikálně-optických vlastností kosmických mikročástic, v úzké spolupráci s NASA (hlavně dodávky vzorků kosmického materiálu). Své převážně teoretické práce publikoval v řadě odborných časopisů. Téměř 30 let byl řádným členem 22. komise Mezinárodní astronomické unie a 10 let jediným členem 51. komise IAU (Bioastronomy; Search for Extraterrestrial Life) na Slovensku.

Věnoval se popularizaci vědy a vědeckého myšlení. Je spoluzakladatelem a účastníkem v Společnosti pro podporování kritického myšlení (SPPKM). Je řádným členem teologického fóra, které sdružuje teologů i laiky liberálního myšlení.

Vedle své vědecké práci se věnoval i překladatelské činnosti, hlavně z angličtiny v oblasti fyziky a astrofyziky (speciální prací Stephena Hawkinga), za což získal dvě ceny Literárního fondu (1994 a 2002), jakož i cenu LF za nejlepší vědeckou esej (1993). V roce 2008 byl spoluautorem s největší kapitolou v knize - monografii Hmota-Život-Inteligencia. Poslední dílo, které přeložil z angličtiny, byla Hawkingova kniha Vesmír v ořechové skořápce.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Igor Kapišinský na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]