Ignoramus et ignorabimus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Ignoramus et ignorabimus (v latině neznáme a nepoznáme) je výraz, který zformuloval německý zoolog Emil du Bois-Reymond jako vyjádření jeho názoru, že má člověk ohraničené a nepřekročitelné hranice možností poznání přírody. Je to projev extrémního agnosticismu.[1] Byla popularizováná v roce 1872 v jeho publikaci Über die Grenzen des Naturerkennens ("O našich limitech porozumění přírody").

Tato teze často zkracovaná na pouhé ignorabimus (nepoznáme) bývá předmětem mnoha vědeckých diskuzí. Vystupoval proti ní (nazývaje jí idiotickou) matematik David Hilbert, přemítal o ní i Wolf Lepenies.

Sedm Hádanek Světa[editovat | editovat zdroj]

Emil du Bois-Reymond použil větu ingoramus et ignorabimus při jeho známém projevu před Pruskou Akademií Věd v roce 1880. V tomto projevu definoval a promlouval o Sedmi Hádankách Světa.

Podle něho, 3 z těchto 7 otázek nemohla věda ani filosofie nikdy vysvětlit, protože jsou transcendentní.[2]

Hilbertova reakce[editovat | editovat zdroj]

David Hilbert navrhl, že toto pojetí lidských schopností a vědění je zbytečně pesimistické. Podle Hilberta, tím že považujeme otázku za neřešitelnou, zbytečně omezujeme limity našeho vědění.

V roce 1900, Hilbert adresoval Mezinárodní Kongres Matematiků v Paříži s jeho myšlenkou, že odpovědi na matematické problémy jsou dosažitelné s dostatečným lidským odhodláním. Dle něho, "v matematice není žádné ignorabimus"[3].

Dne 8. září 1930, Hilbert rozvedl svůj názor na ignorabimus při jeho oslavovaném proslovu před Německou Společností Vědců a Fyziků, v Königsbergu[4], při kterém řekl jeho známý výrok "Musíme vědět - budeme vědět" (původně "Wir müssen wissen — wir werden wissen.").[5]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Emil du Bois-Reymond: Über die Grenzen des Naturerkennens, 1872, v knížce: Emil du Bois-Reymond: Vorträge über Philosophie und Gesellschaft, Hamburg, Meiner, 1974

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FILIT. Ignoramus et ignorabimus. [online].[cit. 2008-11-08]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. William E. Leverette Jr., E. L. Youmans' Crusade for Scientific Autonomy and Respectability, American Quarterly, Vol. 17, No. 1. (Spring, 1965), pg. 21.
  3. D. Hilbert (1902).  "Mathematical Problems: Lecture Delivered before the International Congress of Mathematicians at Paris in 1900". Bulletin of the American Mathematical Society 8: 437–79. doi:10.1090/S0002-9904-1902-00923-3. 
  4. Hilbert, David, audio address, transcription and English translation.
  5. "wissen" refers to the term "wissenschaft" and educator Wilhelm von Humboldt's concept of "bildung." That is, education incorporates science, knowledge, and scholarship, an association of learning, and a dynamic process discoverable for oneself; and learning or becoming is the highest ideal of human existence.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ignoramus et ignorabimus na polské Wikipedii.