Ignác Spiro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ignác Spiro
Ignác Spiro
Narození 21. července 1817
Kalenice
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 24. října 1894 (ve věku 77 let)
Český Krumlov
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ignác Spiro (21. července 1817 Kalenice24. října 1894 Český Krumlov) byl českokrumlovský občan, průmyslník židovského původu a zakladatel Větříňských papíren u Českého Krumlova.

Život[editovat | editovat zdroj]

Přestože se narodil do velmi chudé židovské rodiny, dokázal se ještě jako náctiletý z bídy vypracovat a spolu se svým bratrem Jákobem založili sběrnu papíru. Po dokončení studií bratři zakoupili papírnu v Červené Řečici a konečně i papírnu v Českém Krumlově. Poté, co si majetek mezi sebe rozdělili a co krumlovská papírna připadla Ignácovi, zakoupil Ignác i tzv. Pečkovský mlýn, který kompletně přebudoval a rozšířil, aby založil papírnu ve Větřní. Již během jeho života se Větříňské papírny staly nejvýznamnějšími v tehdejším Rakousku-Uhersku[1] a po jeho smrti za vedení jeho syna i nejvýznamnějšími ve střední Evropě.

Ignác Spiro se tak zasloužil o rozvoj města, průmyslu a především zaměstnanosti ve městě a celém regionu. Podílel se i na založení židovské obce v Českém Krumlově.

Je pohřben v rodinné hrobce na židovském hřibitově v Českém Krumlově.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://budejovice.idnes.cz/papirny-vetrni-v-insolvenci-dgi-/budejovice-zpravy.aspx?c=A130506_1925315_budejovice-zpravy_jkr