Ignác Florus Stašek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ignác Florus Stašek
Ignác Florus Stašek
Ignác Florus Stašek
Narození27. listopadu 1782
Vyškov, České královstvíČeské království České království
Úmrtí1. května 1862 (ve věku 79 let)
Litomyšl, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Místo pohřbeníLitomyšl
hřbitov v Litomyšli
Povoláníastronom, pedagog, spisovatel, fotograf, učitel, katolický kněz, vědec, filozof, fyzik, publicista a matematik
Nábož. vyznáníkatolická církev
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ignác Florus Stašek, Sch.P. (27. listopadu 1782, Vyškov[1]1. května 1862, Litomyšl[2]) byl vyškovský vzdělanec – matematik, astronom a průkopník fotografie, doktor filozofie, později rektor koleje piaristické v Litomyšli. Je autorem nejstarší české dochované fotografie.[3]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako syn zámeckého purkrabí Jana Staška, kmotrem mu byl dědický děkan Spáčil. Studoval v Kroměříži, roku 1799 vstoupil do řádu piaristů, vysvěcen na kněze byl r. 1805. Vyučoval středoškolskou matematiku a fyziku. Roku 1859 vydal populární popis hvězdného nebe s názvem Die erleuchtete Vorhalle zum Tempel des Unendlichen – Osvětlená předsíň chrámu Nekonečna. Na přebalu knihy je jeho portrét.

V roce 1837 se setkal s optikem Jozefem Maxmiliánem Petzvalem, o tři roky později získal daguerrotypický přístroj se kterým pořídil fotografii pošty v Litomyšli. Ta je považována za nejstarší českou dochovanou fotografii. Kromě toho pořídil mikrodaguerrotypii řezu stonkem rostliny, jednu z nejstarších mikrofotografií na světě, uloženou dnes v Národním technickém muzeu. S Bedřichem Franzem se zabýval pokusy s daguerrotypií, která jej zajímala jako vědce a učitele k využití duchovních hodnot a jako prostředek lidského poznání.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Actapublica - Matriční záznam o narození a křtu [online]. Brno: Moravský zemský archiv Brno [cit. 2015-02-13]. Dostupné online. 
  2. FamilySearch - Matriční záznam o úmrtí a pohřbu [online]. Litomyšl: FamilySearch [cit. 2015-02-22]. Dostupné online. 
  3. a b Ignác Florus Stašek na stránkách Pavla Scheuflera [online]. Praha: PositiveZero.co.uk [cit. 2015-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-09-24. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]