Ibišek dřípený

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hibiscus schizopetalus

Hibiscus schizopetalus
Hibiscus schizopetalus
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: slézotvaré (Malvales)
Čeleď: slézovité (Malvaceae)
Rod: ibišek (Hibiscus)
Binomické jméno
Hibiscus schizopetalus
Dyer / Hook. f.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ibišek dřípený (Hibiscus schizopetalus) přísluší k rodu ibišek, poměrně hojně používanému jako okrasné rostliny. Tento druh je však v ČR pěstován méně než ibišek čínský (Hibiscus rosa-sinensis) neboli čínská růže. Ibišek dřípený pochází z Afriky, proto se, v porovnání s jinými druhy ibišků, lépe vyrovnává se suchým vzduchem i znečištěným prostředím. V ČR se používá jako pokojová rostlina, kterou je možno na letní měsíce umístit venku.

Detail konce květu

Péče[editovat | editovat zdroj]

Ibišek dřípený je stálezelený keř. Listy jsou lesklé, tmavozelené, menší než u ibišku čínského. Neupravované keře dosahují velkých rozměrů.
Pro zdravý růst a kvetení je nutné rostlinu v předjaří prořezat hlubokým řezem. Důležitá je také celoroční dostatečná zálivka a vhodná půda, nejlépe směs kompostu, listovky a písku. Z květů, které jsou převislé, dlouze stopkaté s hluboce roztřepenými korunními lístky a dosahují délky až 8 cm, se můžeme těšit zhruba od května do podzimu. Květy však nejsou příliš trvanlivé, a zpravidla vydrží pouze jeden den. Pro moderní suché byty je více vhodný než běžnější ibišek čínský, lépe snáší suchý vzduch a nevyžaduje pro kvetení chladné období vegetačního klidu. Množí se řízky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]