Iberská federace anarchistické mládeže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo FIJL
Plakát FIJL z roku 1930

Iberská federace anarchistické mládeže (FIJL, španělsky: Federación Ibérica de Juventudes Libertarias) je anarchosocialistická organizace založená v roce 1932.


Historie[editovat | editovat zdroj]

FIJL byla založena roku 1932 v Madridu. V únoru 1937 FIJl zorganizovala plénum regionálních organizací. V říjnu 1938 se účastnila pléna libertariánského hnutí, kterého se účastnili i členové CNT a FAI.

Během čistky zamířené na členy Dělnické strany marxistického sjednocení (POUM) a dalších organizací, která proběhla v době španělské občanské války v Barceloně, bylo mnoho členů FIJL zavražděno na Stalinův rozkaz. Po občanské válce byla organizace rozdělena na dvě části: jedna byla v exilu v Paříži a druhá ilegálně bojovala ve Španělsku proti frankistickému režimu. Někteří členové FIJL byli ve spojení se Skupinou 1. Máje. FIJL byla ve Francii v roce 1963 zakázána.

Mezi nejznámější členy organizace patří například Federico Borrell García, zobrazený na fotografii The Falling Soldier. Fotografie z roku 1936 zachycuje moment jeho smrti během španělské občanské války.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Libertarian Youth na anglické Wikipedii.