ITB Berlín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo veletrhu ITB

Veletrh Internationale Turismus Börse Berlin, zkráceně ITB Berlin je mezinárodní veletrh, který se koná v Berlíně. Veletrh je zaměřený cestovní ruch. Představují se zde například země, města, cestovní kanceláře, hotely a další poskytovatelé služeb z oboru. Veletrh se koná pravidelně od roku 1966, vždy počátkem března a patří k těm nejdůležitějším akcím v oblasti cestovního ruchu.

Pomorze Zachodnie ITB Berlin2014.jpg

Příští ročník veletrhu se bude konat 8. - 12. března 2017.

Pohled do haly ITB


Historie[editovat | editovat zdroj]

Schopnost rozpoznat trendy a vizionářské přemýšlení jsou základem úspěchu konceptu ITB Berlin. Přesto se ve svých počátcích setkala myšlenka Prof. Dr. Manfreda Busche, který veletrh v roce 1966 založil, s nedůvěrou. První ročník měl podobu zaoceánského veletrhu, kde se představilo devět vystavovatelů z pěti zemí, a to z Egypta, Brazílie, Německa, Guiney a Iráku. Prudký nárůst firem a organizací v 60. letech zajistil druhému ročníku ITB velký úspěch. Díky účasti Rumunska a Maďarska se navzdory Studené válce představily dva státy z tzv. východního bloku. Díky tomu si ITB vytvořila pověst neutrální platformy, která přesahuje přes pomyslné politické hranice. V 70. letech probíhalo období intenzivního růstu, což dokazuje ročník 1974, kdy vystavovatelská plocha přesáhla 20 000 čtverečních metrů.

Koncept[editovat | editovat zdroj]

Heslem ITB je „Experience & Experts“, česky zkušenost a zkušení. Tento přední veletrh v oblasti cestovního ruchu si zakládá na poznávání lidí z celého světa a výměnou názorů a zkušeností mezi experty.

Přibližně dvě třetiny vystavovatelů a 40 % odborných návštěvníků přijíždí ze zahraničí a mají rozhodovací pravomoc. Veletrh ITB slouží jako centrální komunikační a marketingové fórum, kdy mají vystavovatelé možnost prezentovat své společnosti odborným návštěvníkům

Organizátoři se veletrh snaží přehledně členit. Vedle dělní podle destinací jsou haly rozděleny podle segmentů, ve kterých působí. Jedná se o Business Travel / Travel Technology / Mobile Travel Services (Haly 5.1, 6.1, 8.1, 10.1) eTravel World (Hala 6.1), Kulturní turistika (Hala 16), Gay & Lesbian turistika (Hala 3.1), Kariérní centrum (Hala 11.1), turistika pro mladé a zážitková turistika (Hala 4.1).

Přehled vystavovatelů[editovat | editovat zdroj]

Vystavovatelé na ITB pocházejí ze všech oblastí cestovního ruchu. Patří k nim organizace zaměřené na národní a regionální turistiku, cestovní kanceláře, hotely, cestovní pojištění, autopůjčovny, vývojáři komunikačních a informačních systémů, vydavatelé a mezinárodních turistické svazy.

Oficiální partnerská země[editovat | editovat zdroj]

Pro každý ročník veletrhu je určena partnerská země, která se návštěvníkům představí díky akcím, které probíhají během veletrhu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mongolei: Offizielles Partnerland der ITB Berlin 2015, abgerufen am 13. September 2014
  2. 50 Jahre ITB Berlin: Ausgebuchte Messehallen, so viele Fachbesucher wie nie zuvor und Rekord-Umsätze
  3. Botswana: Offizielles Partnerland der ITB Berlin 2017. www.itb-berlin.de [online]. [cit. 27-08-2018]. Dostupné v archivu pořízeném dne 01-12-2017. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu ITB Berlín na Wikimedia Commons