III. sjezd Komunistické strany Číny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

III. sjezd Komunistické strany Číny (čínsky pchin-jinem Zhōngguó Gòngchǎndǎng dìsāncì quánguódàibiǎodàhuì, znaky zjednodušené 中国共产党第三次全国代表大会) proběhl v Kantonu ve dnech 12.20. června 1923. Sjezdu se zúčastnilo asi 30 delegátů zastupujících 420 členů Komunistické strany Číny.

Jednání sjezdu se soustředilo především na otázku vztahů ke Kuomintangu a roli KS Číny v antiimperialistické a antifeudální revoluci. Výkonný výbor Kominterny v rezoluci z 12. ledna 1923 a v dopisu sjezdu z května 1923 zdůrazňoval nutnost vytvoření jednotné fronty (komunistů s Kuomintangem) a důležitost řešení agrární otázky. Během sjezdu tehdejší vůdce strany Čchen Tu-siou hájil názor, že buržoazně-demokraticou revoluci v Číně má vést pouze buržoazie a proletariát může revoluci podporovat pouze pasivně. Na druhé straně takzvaní „leví“, jejichž názory na sjezdu vyjádřil Čang Kuo-tchao, odmítali taktiku jednotné fronty, protože za jedinou revoluční sílu považovali pouze dělnickou třídu.

Sjezd zvolil 3. ústřední výkonný výbor o devíti členech a pěti kandidátech, předsedou výboru byl zvolen Čchen Tu-siou.

Členové ústředního výkonného výboru zvolení na III. sjezdu:

Kandidáti ústředního výkonného výboru zvolení na III. sjezdu:

Ústřední výkonný výbor k běžnému řízení strany zvolil pětičlenné 3. ústřední byro ve složení Čchen Tu-siou, Cchaj Che-sen, Mao Ce-tung, Luo Čang-lung a Tchan Pching-šan. Tchang Pching-šana později nahradil Wang Che-po.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku III съезд КПК na ruské Wikipedii.