Ižora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ižora
Kolpino Gorodskoy sad02.jpg
Délka toku76 km
Plocha povodí1 000 km²
Pramen
Ústí
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ižora (rusky Ижóра, finsky Inkereenjoki) je řeka v Rusku, která je levostranným přítokem Něvy. Je dlouhá 76 km a její povodí má rozlohu okolo 1000 km².[1] Maximální šířka dosahuje šedesáti metrů a maximální hloubka čtyř metrů.

Řeka pramení nedaleko vesnice Skvoricy na Ižorské vysočině v nadmořské výšce 93 metrů. Protéká Leningradskou oblastí a Kolpinským rajónem města Petrohradu. Při ústí do Něvy se nachází sídlo Usť-Ižora. Ižora má více než dvě stovky přítoků, z nichž však jen devět přesahuje délku 10 km.[2] Hlavními zdroji vody jsou podzemní prameny a dešťové nebo sněhové srážky. V důsledku intenzivní hospodářské činnosti je kvalita vody nízká.

Podle řeky je pojmenován strojírenský podnik Ižorské závody v Kolpinu. V roce 1420 se na březích konala bitva na Něvě, bojovalo se tu i v době obležení Leningradu. V kraji okolo řeky žijí Ižorové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Государственный водный реестр: река ИЖОРА. textual.ru [online]. [cit. 2020-01-07]. Dostupné online. (rusky) 
  2. Река Ижора Водоемы России Энциклопедия АкваЭксперт.Ру. www.aquaexpert.ru [online]. [cit. 2020-01-07]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2018-08-23. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]