Hyundai Motor Manufacturing Czech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hyundai Motor Manufacturing Czech
Hyundai Nosovice.JPG
Právní forma společnost s ručením omezeným
IČO 27773035
Založeno 2006
Sídlo Nižní Lhoty
Souřadnice sídla
Oblast činnosti automobilový průmysl
Produkty Hyundai i30, Kia Venga, Hyundai ix20 a Hyundai ix35
Obrat Chyba Lua v modulu Modul:Wikidata/Formatters/quantity na řádku 24: attempt to index local 'options' (a nil value).
Provozní zisk Chyba Lua v modulu Modul:Wikidata/Formatters/quantity na řádku 24: attempt to index local 'options' (a nil value).
Výsledek hospodaření Chyba Lua v modulu Modul:Wikidata/Formatters/quantity na řádku 24: attempt to index local 'options' (a nil value).
Celková aktiva Chyba Lua v modulu Modul:Wikidata/Formatters/quantity na řádku 24: attempt to index local 'options' (a nil value).
Zaměstnanci 2 511 (2016)
Mateřská společnost Hyundai Motor Company
Majitel Hyundai Motor Company (100 %)
Oficiální web www.hyundai-motor.cz
ISIN USX3458MAA46
LEI 315700BR7E0VCABTO045
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. (HMMC) je společnost se sídlem v Nižních Lhotách, která byla založena 7. července 2006[1] a působí v průmyslové zóně Nošovice na ploše o rozloze 200 hektarů. 100% vlastníkem firmy je jihokorejská společnost Hyundai Motor Company.[1] Celkový objem investice činí 1,12 mld. EUR.

Jedná se o první výrobní závod Hyundai v Evropě. Další tři závody má Hyundai v Koreji a Číně, po dvou v Indii a po jednom v USA, Turecku, Rusku a v roce 2011 byla zahájena výstavba závodu v Brazílii.

Základní části výroby v HMMC tvoří lisovna, svařovna, lakovna, finální montážní a výroba převodovek.

Vznik závodu[editovat | editovat zdroj]

Vznik průmyslové zóny Nošovice a závodu společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech sahá do roku 2001, kdy záměr vzniku zóny odhlasovali zástupci Moravskoslezského kraje. V roce 2005 začala firma Hyundai hledat místo pro svou novou továrnu a vybírala také z dalších lokalit.[2] [3] Kromě Nošovic to byla zóna v Mošnově a v Holešově. Korejský investor vybral Nošovice, jednak kvůli blízkosti rychlostní komunikace R48, železnice a partnerského závodu Kia v Žilině, ale také kvůli poloze na úpatí Beskyd. Nájemníkem rozhodujících zemědělských pozemků v těsné blízkosti CHKO Beskydy, na kterých se měla zóna rozkládat, bylo Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice. Někteří z vlastníků zpočátku prodej svých pozemků odmítali, kraj se proto rozhodl vyplatit všem rodinám v Nošovicích a sousedních Nižních Lhotách 100 tisíc korun jako kompenzaci za ztížené životní podmínky v průběhu výstavby závodu. Předseda vlády Jiří Paroubek mluvil v té době také o přípravě zákona, který by pro účely výstavby zóny umožňoval vyvlastnění pozemků.[4] [5] [6] Po vyjednávání a nátlaku řady krajských i vládních politiků se však postupně většina vlastníků rozhodla své pozemky prodat. Poslední odolávající vlastníci své pozemky nakonec prodali až pod pohrůžkou smrti, když jim byly zaslány anonymní dopisy.[7] Ekologický právní servis se společně s původními vlastníky pozemků zasazoval o to, aby Hyundai v Nošovicích továrnu nestavěl, ale poté, co pozemky byly vykoupeny, přistoupil na výzvu k jednání s Hyundai Motor Manufacturing Czech, Moravskoslezským krajem, CzechInvestem a Ministerstvem průmyslu a obchodu. V listopadu 2006 společně s dalšími sdruženími podepsali Deklaraci porozumění, která specifikovala závazky jednotlivých stran a měla vést ke kompenzaci negativních dopadů závodu automobilky Hyundai a také usnadnit přípravu a výstavbu závodu.[8] Problémy při výstavbě továrny a nátlaku na jednotlivé vlastníky půdy zachycuje film Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic (2010). Situací v obci po dostavbě automobilky se zabývá také projekt Nedá se svítit české výtvarnice Kateřiny Šedé.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Továrna Hyundai v Nošovicích

Základní části výroby v Hyundai Motor Manufacturing Czech tvoří lisovna, svařovna, lakovna, montážní hala a výroba převodovek. Hyundai tvrdí, že při výstavbě závodu kladl důraz na ohleduplnost vůči životnímu prostředí, když vzrostlé stromy v areálu nebyly vykáceny, ale přemístěny na místo, kde se o ně staral tým zahradníků, a po výstavbě byly přemístěny zpět do areálu. Zachráněno tak bylo přes 1100 stromů. Celá výstavba proběhla během 18 měsíců, první pilíř byl vztyčen v dubnu 2007. Během výstavby však docházelo k opakovaného porušování zákonů: továrnu stavěl načerno, za což mu byly uděleny pokuty.[9] Proinvestováno zde bylo přes 1,12 mld. eur. Jedná se o historicky největší zahraniční investici v České republice.[10]

Výroba[editovat | editovat zdroj]

V závodě se od spuštění sériové výroby v listopadu 2008 vyrábějí automobily Hyundai i30 následované verzí kombi Hyundai i30 cw. Model i30 byl vyvinut pro evropský trh v německém Rüsselsheimu. Výroba je dále soustředěna na převodovky, které Hyundai Motor Manufacturing Czech dodává i pro sesterský závod Kia v Žilině a HMMR v Rusku.

V současnosti se v závodě Hyundai Motor Manufacturing Czech vedle modelů i30 a i30 cw vyrábí také Hyundai ix20 a Hyundai ix35.

Plánovaná výrobní kapacita při třísměnném provozu, který byl spuštěn 19.9.2011, je 300 000 aut ročně.

V květnu 2012 zaměstnávala společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech 3 514 zaměstnanců, z nichž 96 % představovali občané České republiky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Úplný výpis z obchodního rejstříku Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o., C 41484 vedená u Krajského soudu v Ostravě [online]. Rev. 2015-01-28 [cit. 2015-01-28]. Dostupné online. 
  2. Anna Bortlíčková, Kraj nechal Nošovice zelinářům, firmě Hyundai nabídne Mošnov, novinky.cz, 12. prosince 2005
  3. Urban: Místo pro Hyundai budeme znát do konce roku, ihned.cz, 9. 12. 2005
  4. Paroubek o Hyundai: Vyvlastnit? Proč ne, aktualne.cz, 8.12.2005
  5. Zuzana Kubátová, Majitelům půdy hrozí kvůli Hyundai vyvlastnění, idnes.cz, 9. prosince 2005
  6. Mgr. Jiří Nezhyba, Příprava investice automobilky Hyundai v ČR: pochybnosti od samotného počátku, viaiuris.cz
  7. stránky filmu Vše pro dobro světa a Nošovic, ceskatelevize.cz
  8. stránky Nadačního fondu Hyundai o Deklaraci porozmění, nfh.cz
  9. Tomáš Fránek, Hyundai zaplatí milion korun. Stavěla v Česku načerno, Aktuálně.cz, 2. května 2008
  10. Jiří Hovorka, Největší investice v Česku má zelenou, rozhodla vláda, Aktuálně.cz,16. června 2016

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]