Terčovka bublinatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Hypogymnia physodes)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTerčovka bublinatá
alternativní popis obrázku chybí
Terčovka bublinatá
Vědecká klasifikace
Říše houby (Fungi)
Oddělení houby vřeckovýtrusné (Ascomycota)
Třída Pezizomycotina
Podtřída Lecanoromycetidae
Řád misničkotvaré (Lecanorales)
Čeleď terčovkovité (Parmeliaceae)
Rod terčovka (Hypogymnia)
Binomické jméno
Hypogymnia physodes
Nyl.; 1896
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Terčovka bublinatá (Hypogymnia physodes, syn. Parmelia physodes) je lišejník z čeledi terčovkovité, které patří do vřeckovýtrusných hub. Je to jeden z nejčastějších lišejníků u nás.[1] Stélka je několik cm velká, lupenitá, šedavá s odstíny zelené a hnědé. Plodničky houby se vytvářejí jen výjimečně. Zajímavostí je, že obsahuje olivetol (až 2,6%), ten lze získat extrakcí ethanolem nebo étherem.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Zatímco na svrchní straně je terčovka bublinatá zelenavá, na spodní je černá. Nemá však rhiziny - příchytné kořínky. Na okrajích tvoří rtovité sorály, místa, kde vznikají malé soredie sloužící k vegetativnímu rozmnožování.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tato terčovka roste hojně od nížin do podhůří, na vhodných místech tvoří poměrně velké nárůsty na kmenech i na větvích stromů. Můžeme ji najít celoročně. V oblibě má zejména kyselou borku dřevin, ale někdy se vyskytuje i na mrtvém dřevě, vzácně pak na horninách.

Její hojnost je dána faktem, že je velmi toxikotolerantní (snáší poměrně velké imise), ve velmi postižených oblastech se však nevyskytuje - proto slouží i jako bioindikátor.

Reference[editovat | editovat zdroj]